Okazuje się, że policjanci popełniają sporo przestępstw. Raport na ten temat przygotowało Biuro Spraw Wewnętrznych policji. W 2021 r. – 318 (49 więcej niż rok wcześniej) policjantów było podejrzanych o 1600 przestępstw. W 2021 r. największa liczba zarzutów przedstawionych funkcjonariuszom Policji dotyczyła przestępstw przeciwko działalności instytucji państwowych i samorządowych. Ukształtowała się ona na poziomie 953 zarzutów i wzrosła w stosunku do 2020 r. o 636. W tej kategorii przestępstw większość stanowią czyny o charakterze korupcyjnym (art. 228 – 230 oraz 231§2 Kodeksu karnego).
Druga kategoria przestępstw pod względem ilości zarzutów przedstawionych funkcjonariuszom Policji dotyczyła czynów zabronionych popełnionych przeciwko mieniu. W 2021 r. przedstawiono 193 zarzuty za przestępstwa przeciwko mieniu. W stosunku do 2020 r. odnotowano wzrost o 151.
Trzecią kategorią przestępstw wymagającą szczególnej uwagi, w związku z popełnieniem których zarzuty w 2021 r. przedstawiano funkcjonariuszom Policji dotyczyła czynów przeciwko wiarygodności dokumentów. W 2021 r. przedstawionych zostało 159 zarzutów za popełnienie tego typu przestępstw. Liczba ta była większa o 125 od odnotowanej w 2020 r.
Korupcja i inne przestępstwa w obszarze zagrożeń związanych z pełnieniem służby na drogach.
Najczęstsze działania policjantów jako sprawców przestępstw w tym obszarze, polegają na:
➢ przyjmowaniu korzyści majątkowych/osobistych (lub ich obietnicy) od uczestników ruchu drogowego, w zamian za odstąpienie od czynności służbowych lub za zmianę kwalifikacji wykroczenia,
➢ fałszowaniu, poświadczaniu nieprawdy w dokumentacji służbowej, dotyczącej zdarzeń drogowych,
➢ współdziałaniu z osobami i podmiotami w celu wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych.
W 2021 r. 18 funkcjonariuszom Policji przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw związanych z pełnieniem służby na drogach. W 2020 r. zarzuty dotyczące przedmiotowej kategorii przestępstw ogłoszono 26 policjantom. Łącznie w 2021 r. prokuratury przedstawiły 27 zarzutów popełnienia przestępstw w związku z kontrolą ruchu drogowego i obsługą zdarzeń drogowych. Liczba ta zmalała w odniesieniu do roku 2020 o 156 zarzutów. W tym miejscu należy dodać, że w 2020 r. zaledwie 3 śledztwa wygenerowały aż 141 zarzutów.
Analizując przedmiotowy obszar zagrożeń należy stwierdzić, że w przypadku przestępstw korupcyjnych liczba policjantów, którym przedstawiono zarzuty w 2021 r. nieznacznie spadła w stosunku do ubiegłego roku. Należy pamiętać, że w 2021 r., z uwagi na obowiązujący na terenie RP od marca 2020 r. stan epidemii, odnotowano znaczny spadek wszelkiego rodzaju zdarzeń z udziałem uczestników ruchu drogowego, a co za tym idzie zmniejszyła się ilość przeprowadzanych kontroli drogowych. Ponadto z uwagi na stan epidemii, zadania funkcjonariuszy związanych z kontrolą ruchu drogowego zostały ukierunkowane na kontrolowanie osób przebywających w izolacji domowej oraz na kwarantannie, co w sposób naturalny ograniczyło liczbę zdarzeń sprzyjających popełnianiu przestępstw korupcyjnych „na drodze”. Dodatkowo policjanci pionu prewencji oraz ruchu drogowego w 2021 r. skierowani zostali do służby na granicy polsko – białoruskiej, gdzie odpowiadali za zabezpieczenie i monitorowanie ciągów komunikacyjnych w strefie nadgranicznej.
Przestępstwa przeciwko ochronie informacji, polegające na ujawnieniu przez funkcjonariusza Policji osobie nieuprawnionej informacji, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, w tym także niejawnej, stanowią samoistne przestępstwa, a często towarzyszą różnym przejawom przestępczości w środowisku policyjnym i przybierają różne formy. Jest to zarówno ujawnianie przypadkowym osobom „sensacyjnych” szczegółów z prowadzonych spraw, ujawnianie i sprzedaż informacji dziennikarzom, detektywom, firmom zajmującym się autoholowaniem i pośrednikom ubezpieczeniowym, jak też np. celowe ostrzeganie środowiska przestępczego przed planowanymi działaniami Policji. Ponadto w 2021 r. odnotowano w tym obszarze szereg zdarzeń polegających na upublicznianiu przez policjantów na portalach społecznościowych materiałów audio-video, dokumentów służbowych, a także własnych zachowań zarejestrowanych na prywatnych urządzeniach podczas służby.