Biało-czerwoni pokonali Szwedów i jadą na mundial!

Autor Art, 29 Marca 2022 godz. 22:21
Piłkarska reprezentacja Polski pokonała w finale barażu Szwedów 2:0 (0:0) i wywalczyła awans na mistrzostwa świata, które zostaną rozegrane w listopadzie i grudniu w Katarze. Dziewiąty w historii awans na mundial dali "biało-czerwonym" Robert Lewandowski strzałem z rzutu karnego oraz Piotr Zieliński. Dla Polaków to pierwsze zwycięstwo ze Szwedami od 21 sierpnia 1991 roku, kiedy wygraliśmy 2-0 w rozegranym w Gdyni meczu towarzyskim.

. W pierwszej części lepiej prezentowali się Szwedzi. Imponowali lekkością swoich akcji. Mimo tego po 45. minutach był bezbramkowy remis. Losy meczu rozstrzygnęły się w drugiej połowie.  Na murawie pojawił się Grzegorz Krychowiak. I jego pojawienie się na murawie spowodowało przełamanie w tym pojedynku. Wychowanek Orła Mrzeżyna stojąc w "16" starał się przejąć piłkę po zagraniu Szymańskiego. Brutalnie został zaatakowany przez  Jespera Karlströma. Arbiter musiał wskazać na "11". Karnego wykorzystał Lewandowski płaskim strzałem w lewą stronę bramki Szwedów, myląc zupełnie Olsena. Goście chcieli szybko odpowiedzieć. W 58. minucie. Isak zagrał płasko na wolne pole do wybiegającego przy dalszym słupku niepilnowanego Forsberga. Szwedzki skrzydłowy uderzył płasko. Piłka trafiła jednak  w interweniującego Szczęsnego i wyszła na rzut rożny. "Biało-czerwoni" nie zadowolili się jednobramkowym prowadzeniem. W 72. minucie Piotr Zieliński wykorzystał nieporozumienie pomiędzy Kristofferem Olssonem i Marcusem Danielsonnem i po krótkim rajdzie wykończył sytuację jeden na jednego z bramkarzem.

Polska - Szwecja 2:0 (0:0)

Robert Lewandowski 49 (k), Piotr Zieliński 72

Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 2. Matty Cash, 15. Kamil Glik, 5. Jan Bednarek, 18. Bartosz Bereszyński - 20. Piotr Zieliński (89, 7. Adam Buksa), 16. Krystian Bielik, 6. Jacek Góralski (46, 10. Grzegorz Krychowiak), 8. Jakub Moder, 17. Sebastian Szymański - 9. Robert Lewandowski.

Szwecja: 1. Robin Olsen - 2. Emil Krafth, 3. Victor Lindelöf, 4. Marcus Danielson (79, 11. Zlatan Ibrahimović), 6. Ludwig Augustinsson - 21. Dejan Kulusevski, 20. Kristoffer Olsson (80, 16. Jesper Karlsson), 13. Jesper Karlström (67, 19. Mattias Svanberg), 22. Robin Quaison (66, 17. Anthony Elanga), 10. Emil Forsberg - 9. Alexander Isak.

żółte kartki: Góralski, Moder, Lewandowski, Bielik - Isak, Kulusevski.

sędziował: Daniele Orsato (Włochy).

widzów: 54 078.