Dla koszalinian mamy złą wiadomość. Czekają nas kolejne podwyżki. Tym razem wzrosną m.in. ceny biletów autobusowych i opłaty parkingowe. Głównym powodem podwyżek cen biletów jest to, że "rosną ceny funkcjonowania komunikacji miejskiej, które nie zostają pokryte przez wpływy ze sprzedaży biletów i rekompensatę za zrealizowane wozokilometry". Mówiąc wprost rosną koszty (m.in. pensje, części, paliwo), a zmniejsza się liczba korzystających z miejskiego transportu. Dlatego MZK poinformowało, że 'niepokryte koszty przychodami ze sprzedaży biletów i rekompensatą wynoszą 4 mln 800 tys. złotych. Spółka MZK na koniec 2021 roku zarejestrowała stratę na poziomie ok. 3 mln 217 tys. złotych. Pełne uzasadnienie podwyżek cen biletów znajduje się tu.
Z kolei wzrost opłat parkingowych ma na celu "zmniejszenie liczby samochodów napływających do centrum, zwiększenie przepustowości i rotacji samochodów na miejscach parkingowych a nie bezpośrednio dochód. Dochody z tytułu opłat wpływające do budżetu miasta, są wykorzystywane na remonty, modernizację i budowę dróg wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową. Obecnie kierowcom bardziej opłaca się parkowanie w strefie, niż przejazd komunikacją miejską'. Radni chcą to zmienić tak, by koszalinianie chętniej korzystali z autobusów i rowerów.
Treść pełnego uzasadnienia przeczytasz tu.
Podczas sesji ma zapaść także decyzja w sprawie przekazania w nieodpłatne użytkowanie budynku przy ulicy Podgórnej Pracowni Pozarządowej. Miałaby ona budynek wyremontować, a docelowo powstać tam ma Centrum Organizacji Pozarządowych. Sprawa wywołała kontrowersję podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej, która negatywnie zaopiniowała zarządzenie prezydenta. - Jesteśmy pod wrażeniem działań Pracowni Pozarządowej - mówi Tomasz Bernacki, przewodniczący KGK. - Jesteśmy za działaniem Centrum Organizacji Pozarządowych. Mamy tylko uwagi co do decyzji prezydenta Piotra Jedlińskiego dotyczącej bezprzetargowego przekazania tylko jednej organizacji tego budynku. Na dodatek nie przedstawiono nam projektu umowy, na mocy której owe przekazanie by się odbyło. Nasz sprzeciw to efekt troski o jak najlepsze i najefektywniejsze wykorzystanie zasobów lokalowych miasta - dodał.
Ponadto radni zajmą się "programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiem bezdomności zwierząt na terenie miasta". Podejmą decyzję w sprawie nadania nazwy Rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz rozpatrzą skargę na działalność Prezydenta Miasta Koszalina.
Na czwartkowej sesji radni przegłosują także projekt uchwały "zawieszającej na czas nieokreślony współpracę z białoruskim miastem Lida". O powodach nie zawieszenia, a zerwania umowy o partnerstwie z tym białoruskim miastem pisaliśmy w materiale : " Lida: Partnerstwo z reżimem" . Jeżeli koszalińscy radni naprawdę chcą pomóc obywatelom Białorusi, którzy mają polskie korzenie powinni zastanowić się nad słowami amerykańskiego pisarza i dziennikarza żydowskiego pochodzenia, laureata Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesela: "Zawsze opowiadaj się po jednej ze stron. Neutralność pomaga sprawcy, nigdy ofierze. Milczenie i cisza pomaga dręczycielowi nigdy dręczonemu".
Pełen porządek czwartkowej, zdalnej sesji znajduje się tu.