W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej]. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy. Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie, niosąc pomoc podczas pożarów, ale również wypadków drogowych czy powodzi. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.
W Koszalinie strażacy oczekują na przeprowadzkę do nowej siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Jej budowa rozpoczęła się w 2018 roku. Inwestycja jest zlokalizowana między ulicą Juliana Fałata i aleją Monte Cassino, niedaleko koszalińskiego oddziału ZUS. W jej ramach powstaje dwukondygnacyjny budynek oraz budynek główny o powierzchni użytkowej ponad 2 tys. mkw, w którym wydzielono m.in. halę garażową na 12 samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych oraz warsztat. Nowoczesną bazę uzupełni m.in. wspinalnia i tor przeszkód, gdzie strażacy będą mogli odbywać szkolenia i doskonalić swoje umiejętności. Działka, na której stanie strażnica, została przekazana przez władze samorządowe Koszalina w zamian za obecnie zajmowany budynek. Budowa nowej strażnicy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, w której strukturach działa JRG nr 1, finansowana była głównej mierze z „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”.
Przy okazji Dnia Strażaka tradycyjnie funkcjonariuszom PSP nadane zostaną awanse w stopniach. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznał w roku bieżącym: 369 awansów na pierwszy stopień oficerski, w tym: 91 dla dziennych absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, które zostaną wręczone podczas promocji oficerskiej w dniu 4 maja; 164 dla absolwentów zaocznych SGSP oraz 114 dla funkcjonariuszy, którzy ukończyli przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania: stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej (SPO) lub stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi (SPK). Ponadto, Minister SWiA przyznał 1084 awanse na kolejne stopnie w korpusie oficerskim oraz 2 awanse na pierwszy stopień aspirancki.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przyznał 948 awansów w korpusie aspiranckim dla funkcjonariuszy wszystkich jednostek organizacyjnych PSP. Ponadto, w korpusie podoficerskim Komendant przyznał awanse 7 funkcjonariuszom pełniącym służbę w KG PSP.
Awanse w korpusie podoficerskim dla funkcjonariuszy komend wojewódzkich oraz powiatowych i miejskich PSP nadane zostaną przez komendantów wojewódzkich PSP.
Awanse w korpusie szeregowych PSP będą nadane przez komendantów poszczególnych jednostek organizacyjnych PSP tj. przełożonych uprawnionych do mianowania na stanowiska służbowe.
Dodajmy, że niedawno, bo 30 kwietnia br. zaproponowano przedstawiając projekt ustawy nowe rozwiązania ustawowe dla Ochotniczej Straży Pożarnej.
Kompleksowe regulacje dla OSP
Przygotowana przez MSWiA ustawa całościowo reguluje wiele kwestii dotyczących strażaków ochotników. Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań druhowie i druhny na podstawie legitymacji służbowych będą mogli korzystać z sytemu zniżek (podobnie jak w przypadku Karty Dużej Rodziny). Nowe przepisy wprowadzają dodatkową możliwość nagradzania wyłącznie druhów OSP. Projekt ustawy przewiduje nadawanie przez MSWiA odznaki „Świętego Floriana, za zasługi dla społeczności lokalnej”, którą będzie charakteryzował bardziej powszechny charakter. Jednocześnie, dla szczególnie wyróżniających się członków OSP przewidziano możliwość przyznania Krzyża św. Floriana. Wnioski o nadanie będzie przedstawiał Prezydentowi RP minister właściwy do spraw wewnętrznych.
W Polsce mamy ponad 16 tys. jednostek OSP. Z tego ponad 4,6 tys. takich, które znajdują się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Jednostki OSP stanowią ponad 96 proc. ogólnej liczby jednostek ochrony przeciwpożarowej w Polsce, będąc tym samym najliczniejszą grupą ratowników.