Koszaliński Oddział GBL powstał w drugiej połowie 1960 roku, wtedy zaczęły napływać do tworzącej się biblioteki pierwsze medyczne książki i czasopisma naukowe. Oddział warszawskiej biblioteki lekarskiej otrzymał niewielką siedzibę w szpitalu wojewódzkim. Oficjalne otwarcie biblioteki nastąpiło 6 marca 1961 roku. Wtedy Oddział GBL w Koszalinie posiadał 396 egzemplarzy książek oraz 273 egzemplarze czasopism. Pierwszym kierownikiem biblioteki został dr Leon Konieczny, znany koszaliński chirurg, który był bardzo zaangażowany w tworzenie medycznej biblioteki w naszym mieście. Pierwszą bibliotekarką Oddziału została Felicja Mazurkiewicz, która gromadziła i katalogowała napływające z Warszawy do Koszalina zbiory. Przez 23 lata funkcję kierowników biblioteki pełnili lekarze i lekarki medycyny. Dopiero w 1984 roku funkcję kierowniczki objęła bibliotekarka, Alicja Woźniakowska, która prowadziła bibliotekę do 2017 roku.
Oddział GBL w Koszalinie przez 52 lata mieścił się na terenie szpitala, kilkukrotnie zmieniając siedzibę w obrębie placówki. W latach 2012-2018 biblioteka lekarska przyjmowała czytelników przy ul. Partyzantów 15 A. Od ponad 2 lat koszaliński Oddział zlokalizowany jest przy ul. Piłsudskiego 74/1.
Aktualnie biblioteka posiada prawie 10 tyś. książek oraz ponad 1000 egzemplarzy czasopism. Na bieżąco prenumeruje 36 tytułów naukowych i fachowych czasopism medycznych. Księgozbiór jest systematycznie rozbudowywany, w bibliotece gromadzone są publikacje z zakresu medycyny i nauk pokrewnych (psychologia, chemia, biologia). GBL udostępnia słowniki, atlasy, opracowania i podręczniki medyczne, przede wszystkim z anatomii, fizjologii, ratownictwa medycznego, farmacji, fizjoterapii, medycyny klinicznej, pielęgniarstwa, chirurgii, ginekologii, ale także z historii medycyny, higieny odżywiania, medycyny sportowej czy kosmetyki.
Poza możliwością wypożyczenia książek czy skorzystania z artykułów naukowych z czasopism, klienci biblioteki (np. studenci i pracownicy naukowi) chętnie zlecają bibliotekarkom sporządzanie tematycznych zestawień literatury w oparciu o bazy własne Głównej Biblioteki Lekarskiej i zagraniczne bazy czasopiśmiennicze. Ogromnym wsparciem dla osób piszących różnego rodzaju prace jest Polska Bibliografia Lekarska, tworzona w Centrum Informacji Medycznej Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie, która rejestruje polską literaturę naukową, kliniczną i fachową z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych, jak również popularną z zakresu edukacji zdrowotnej, obecnie zawiera kilkaset tysięcy rekordów i jest jedną z największych bibliografii dziedzinowych w Polsce.
Poza dostępem do baz bibliograficznych, biblioteka w Koszalinie oferuje wgląd do kilkunastu pełnotekstowych baz czasopiśmienniczych, jak również pośredniczy w wypożyczeniach międzybibliotecznych. Dostęp do wszystkich posiadanych przez GBL baz jest bezpłatny w siedzibie Oddziału. Ponadto umożliwiamy swoim czytelnikom wejście do wybranych publikacji platformy książek elektronicznych IBUK Libra umożliwiając korzystanie z tej wirtualnej czytelni, udostępniającej szeroki wybór podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim oraz wiele innych pozycji, w tym poradnikowych, z zakresu literatury faktu, słowników, przewodników.
Dodatkową usługą jest również potwierdzenie udziału w publikacjach naukowych lekarzy przystępujących do postępowania kwalifikacyjnego do specjalizacji lekarskich w trybie rezydenckim i pozarezydenckim oraz udziału w publikacjach naukowych lekarzy kierowanych do odbycia stażu podyplomowego.
Koszaliński Oddział GBL jest jednym z 16 istniejących na terenie Polski. Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku. W czasie pandemii koronawirusa biblioteka otwarta jest dla czytelników od 8.00 do 15.00 i pełni usługi w zakresie wypożyczeni i zwrotów książek z zachowaniem reżimu sanitarnego. Natomiast pozostała oferta jest aktualnie realizowana za pośrednictwem poczty elektronicznej (np. przyjmowanie zleceń na sporządzanie zestawień tematycznych oraz kopiowanie artykułów z czasopism).