Nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 trwał od 4 – 11 grudnia. Placówki, które chciały dołączyć do programu, składały elektroniczne formularze. Następnie każdy był sprawdzany w oddziałach NFZ. Najwięcej wniosków złożyły placówki POZ. Z oceny wniosków złożonych w naborze wynika, że już w 80% gmin w Polsce będą działały punkty szczepień. Dostęp do miejsca szczepienia, blisko swojego miejsca zamieszkania, ma ponad 92 procent dorosłych Polaków. Jeszcze w grudniu placówki potwierdzą gotowość do szczepień. Te, które pozytywnie przeszły kwalifikację, otrzymają elektroniczne potwierdzenie i dołączą do programu. Znajdą się także na wykazach prowadzonych przez Dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich Funduszu przy udziale Wojewodów. Najpóźniej do 28 grudnia placówki wyłonione w naborze mają być gotowe – organizacyjnie i kadrowo – do wykonania szczepień. Z tego powodu ostateczna lista miejsc, w których będą przeprowadzane szczepienia, może się jeszcze zmienić.
Nabór dotyczy realizacji szczepień na etapach I-III. Etap I rozpocznie się po zaszczepieniu pracowników ochrony zdrowia i obejmiepensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo- Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczycieli.
W województwie zachodniopomorskim, dostęp do punktu szczepień w pobliżu miejsca zamieszkania ma obecnie około 90 procent dorosłych mieszkańców. Tak wynika z analizy dostępności na podstawie złożonych przez placówki deklaracji. Od dzisiaj twa dodatkowy nabór w gminach, w których nie ma jeszcze punktu szczepień lub ich liczba jest niewystarczająca.
Na 113 gmin w województwie zachodniopomorskim, tylko 21 nie zapewnia, jak dotąd, miejsca szczepienia na swoim terenie. Wśród nich są także niewielkie gminy wiejskie - szczepienia dla ich mieszkańców mogą być zapewnione w placówkach ościennych lub przez ich zespoły wyjazdowe. Zachodniopomorski Oddział Funduszu już prowadzi rozmowy z samorządami, które chcą pomóc przy organizacji szczepień. W pięciu gminach liczba podmiotów, które się zgłosiły, jest niewystarczająca, żeby zapewnić szczepienie blisko domu całej dorosłej populacji. Dogrywka daje możliwość zwiększenia liczby punktów szczepień.
Zaproszenie Dyrektora ZOW NFZ do składania wniosków na elektronicznym formularzu znajduje się na stronie internetowej www.nfz-szczecin.pl. Formularze zgłoszeniowe będą przyjmowane do wtorku 22 grudnia, do północy. Ocena złożonych wniosków potrwa do 24 grudnia.
Specjalnie dla placówek medycznych, które chcą zgłosić się do drugiej tury naborów do Narodowego Funduszu Zdrowia, w siedzibie Oddziału w Szczecinie uruchomiono konsultacje telefoniczne i na miejscu, w sali obsługi klienta. Konsultanci dyżurują od dzisiaj do wtorku, w godz. 8-18 i dodatkowo w sobotę od 8-15.
W każdej sprawie związanej z organizację szczepień przeciw COVID-19 można zadzwonić na specjalną infolinię. Do dyspozycji jest bezpłatny numer 989. Infolinia działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Szczepienie w programie jest bezpłatne. Obejmie każdego chętnego, w tym ozdrowieńców. Placówki biorące udział w programie otrzymają wynagrodzenie za każde wykonane szczepienie. Koszty pokryje NFZ z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.