Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, darczyńców i dobroczyńców, na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia, rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a często również marzeniom. Marszałek Olgierd Geblewicz zachęca do wolontariatu w Szlachetnej Paczce i Akademii Przyszłości. – Wspierajmy się i pomagajmy sobie nawzajem w tych niełatwych czasach. Apeluję do wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w dzieło pomocy, zgłaszajmy się!
To kolejne działanie Samorządu Województwa zachęcające do aktywności i działania dla społeczności lokalnej. Promowana jest aktywność na obszarach wiejskich, współpraca z OSP, czy obywatelska poprzez Program Społecznik.
– Cieszę się, że Szlachetna Paczka zadomowiła się na Pomorzu Zachodnim. Jesteśmy w dobrym czasie, by pomyśleć o naszych bliźnich. Ze względu na pandemię nadchodzące święta zapowiadają trudniej niż zwykle. Prawdopodobnie skala wyzwań będzie w tym roku większa. Pomóżmy wszystkim te święta godnie przeżyć. Wspierajmy się i pomagajmy sobie nawzajem w tych niełatwych czasach. Apeluję do wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w dzieło pomocy, zgłaszajmy się! – mówi marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Szlachetna Paczka to realizowany przez Stowarzyszenie WIOSNA ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Pomoc podkreśla godność obdarowanych. Oprócz rzeczy materialnych, rodziny dostają sygnał, że nie są same.
W całej Polsce Szlachetna Paczka potrzebuje 9415 osób, a brakuje 4476 wolontariuszy. W zachodniopomorskim potrzeba 400 osób. 148 osób zostało już zrekrutowanych, a 143 jest w procesie rekrutacji.
– Skutki pandemii uderzyły w osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, wiele problemów pogłębiło się – wyjaśniał koordynator ds. logistyki i wolontariusz Dominik Boszko – Chcemy pomóc, ale nie dowiemy się o osobach potrzebujących bez wsparcia wolontariuszy. Dołączcie do naszej rodziny.
O idei mądrego pomagania w Szlachetnej Paczce mówiła także wolontariuszka akcji Magdalena Pieczyńska. – Jestem wolontariuszką Szlachetnej Paczki już piąty raz. Reprezentuję teren Gryfina i okolic. To ogrom doświadczeń i chwil wzruszeń związanych ze spotkaniami z rodzinami. Apeluję: rozejrzyjmy się. Najczęściej pomocy potrzebują ci, którzy o nią nie proszą. Wolontariuszki i wolontariusze są takimi aniołami całej akcji – podnoszą rodziny na duchu, wspierają, organizują pomoc. Wszystkich zachęcam do dołączenia do naszej paczki, bo wolontariat to nie funkcja. To stan umysłu.
Wolontariuszy brakuje również w Akademii Przyszłości. Jest to ogólnopolski program, który dzięki unikalnej metodologii - Systemowi Motywatorów Zmiany, przeprowadza dzieci od porażki w szkole do sukcesów w życiu. Akademia Przyszłości powstała w 2003 roku z inicjatywy księdza Jacka WIOSNY Stryczka i jest siostrzanym projektem Szlachetnej Paczki. Kiedy wolontariusze odwiedzali rodziny w potrzebie, dostrzegli, że dzieci potrzebują nie tylko materialnej pomocy, ale przede wszystkim wyprowadzenia ich z błędnego przeświadczenia, że do niczego się nie nadają. Akademia Przyszłości potrzebuje w całej Polsce 616 wolontariuszy, w zachodniopomorskim 20 osób.
– Po miesiącach izolacji wsparcie wolontariuszy Akademii Przyszłości jest szczególnie potrzebne. Pomagamy dzieciom budować poczucie wartości i odnajdywać mocne strony – wskazywała menadżer operacyjna Akademii Przyszłości na województwo zachodniopomorskie Klaudia Tylus.
Szlachetna Paczka w ubiegłym roku pomogła ok.14,5 tys. rodzinom i 1,6 tys. uczniom w całej Polce. Pomoc materialna w przekazywanych paczkach wyniosła ponad 45 mln zł. W województwie zachodniopomorskim ze wsparcia skorzystało ok. 900 rodzin.
– Rodziny do pomocy można już zgłaszać. Kontaktujemy się z różnymi instytucjami , by uruchamiać pomoc – mówił Dominik Boszko i dodawał, że pomoc nie kończy podczas Weekendu Cudów, więc momencie, w którym wolontariusze przyjmują paczki od darczyńców i pomagają dostarczyć je rodzinom, które mają pod opieką.
Wolontariuszem lub wolontariuszką może zostać każdy, kto chce działać i ma ukończone 18 lat. Osoby, które ukończyły 16 rok życia muszą przedstawić pisemną zgodę udziału w wolontariacie.