Premier podkreślił, że w wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego rząd może przedstawić kolejny etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego. Pierwsze łagodzenie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia. Od tego czasu rząd uważnie analizuje, w jaki sposób znoszenie poszczególnych ograniczeń wpływa na przyrost zachorowań i wydolność służby zdrowia.
„Rząd wspiera przedsiębiorców we wszystkich wysiłkach dążących do pokonania koronawirusa - mówił Mateusz Morawiecki. Jak dodał „powrót do normalności jest bardzo potrzebny i równocześnie możliwy dlatego, że chronimy się przez dystansowanie i stosowanie środków do dezynfekcji”.
Od 18 maja:
Mogą działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne
Zasady bezpieczeństwa w salonach urody:
Mogą działać restauracje, kawiarnie i bary
Zasady bezpieczeństwa w gastronomii:
Limit pasażerów w środkach transportu publicznego wyniesie:
Mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie:
Wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze:
Umożliwienie organizacji zajęć w obiektach zamkniętych
W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:
Mogą być prowadzone indywidualne zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze.
W świecie kultury możliwa będzie m.in.:
Od 25 maja:
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwracał uwagę na konieczność zachowania reżimu sanitarnego mimo łagodzenia kolejnych obostrzeń. „Apeluję o trzymanie się ściśle tych reguł - w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych - wiele zależy od nas” – podkreślił.
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski podziękował nauczycielom za dotychczasowe starania i przestawienie się nauczanie zdalne. Omówił też łagodzenie kolejnych obostrzeń w edukacji. „18 maja będzie możliwe odbycie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, gdzie nauka trwa często rok czy półtora roku. Możliwy będzie też powrót zajęć praktycznych w technikach czy szkołach zawodowych”.