v Koszaliński Orzeł w dziedzinie „INNOWACJA": Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EkoWodrol Sp. z o.o. za promowanie działań proekologicznych i trud włożony w poprawę jakości życia mieszkańców naszej miasta.
Dewizą firmy EkoWodrol Sp. z o.o., istniejącej w obecnym kształcie od 1992 roku, są innowacje i rozwój nowych technologii. W styczniu 2007 roku w strukturach firmy powstał Zespół Badawczo-Rozwojowy, który w swojej działalności badawczej aktywnie pozyskuje środki europejskie z programów regionalnych i grantów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ramach działalności Zespołu wybudowano nowoczesne, unikalne w skali europejskiej laboratorium do badań armatury i zaworów oraz wielokrotnie nagradzanych innowacyjnych produktów SZUSTER system. Wysoki stopień innowacyjności produktów potwierdzany jest poprzez licznie zdobywane nagrody i wyróżnienia.
Ostatnim projektem realizowanym przez przedsiębiorstwo jest „Opracowanie innowacyjnego urządzenia do płukania i napowietrzania rurociągu tłocznego ścieków sprężonym powietrzem, ograniczającego procesy zagniwania ścieków”. Realizacja projektu trwała 3 lata, przebiegała w czterech etapach i wymagała zaangażowania 35 osobowej kadry.
Bezemisyjny Transport Ścieków - BTS, zgłoszony w 2019 r. do konkursu Polski Produkt Przyszłości, to skuteczne i przyjazne dla środowiska, pierwsze polskie innowacyjne urządzenie do płukania i napowietrzania rurociągu tłocznego ścieków sprężonym powietrzem w celu zapobiegania zjawisku zagniwania ścieków i likwidacji odorów. Przyjazny dla środowiska produkt BTS, zostanie wprowadzony na rynek krajowy i zagraniczny, zaś zdobyte doświadczenia badawcze posłużą do generowania nowych projektów, związanych z zanieczyszczeniem środowiska i zmian klimatycznych.
Firma otrzymała szereg wyróżnień za opracowane i wdrożone innowacje m.in. „Medal Brukselski” za pneumatyczną przepompownię ścieków, GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii czy „Polski Produkt Przyszłości”. Najnowszym wyróżnieniem jest przyznanie EkoWodrol Sp. z o. o. tytułu „Ambasador Polskiej Gospodarki” w 2019 r. w kategorii „Firma globalna” w konkursie organizowanym przez Business Centre Club pod honorowym patronatem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli.
v Koszaliński Orzeł w dziedzinie „GOSPODARKA": PHU ROMEX Roman Wasilewski
Ponad 25-letnia historia firmy związana była na początku z rozwiązaniami wspomagającymi proces odbioru mleka od dostawców, włączając w to produkcję oraz serwis kompletnych aplikacji takich jak cysterny mleczarskie, wyposażone w dedykowany system kontrolno-pomiarowy.
Obecnie, Romex jest producentem cystern, zabudów samochodowych, przyczep i naczep do transportu różnorodnych płynnych środków spożywczych oraz innych wrażliwych substancji wymagających wysokich standardów higienicznych: wody, ryb, AdBlue oraz środków chemicznych.
Oferta firmy zawiera projektowanie i produkcję dedykowanych zbiorników ze stali nierdzewnej, silosów oraz konstrukcji.
Firma silnie rozwija możliwości produkcyjne certyfikowanych zbiorników ciśnieniowych oraz
urządzeń procesowych dla różnych gałęzi przemysłu.
Bogate doświadczenie i wiedza zdobyte podczas rozwijania zautomatyzowanych systemów pomiarowych i poboru mleka, pozwoliło działowi inżynierskiemu firmy Romex na ciągłe badania i
rozwój w zakresie zagadnień związanych z kontrolą i pomiarem przepływu, projektowaniem aplikacji stacjonarnych i przewoźnych, dostarczając potrzebną technologię i know-how, potrzebne do budowy zautomatyzowanych urządzeń procesowych i pomiarowych dla przemysłu spożywczego oraz innych branż.
Obecnie Romex tworzy 130 pracowników, w 3 zakładach produkcyjnych, w tym w 2 w SSE w Koszalinie.
v Koszaliński Orzeł w dziedzinie „SPORT": Arkadiusz Demidowicz za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie naszego miasta na arenie międzynarodowej.
Zawodnik federacji WBBF WFF Polska (World Body Building Federation - World Fitness Federation), to najbardziej utytułowany koszaliński zawodnik w kulturystyce.
12 października 2019 r. Arkadiusz Demidowicz wystartował w Międzynarodowym Pucharze Polski WBBF WFF w kategoriach: Body Building Men do 90 kg, Mixed Pairs oraz Masters powyżej 40 roku życia, gdzie wywalczył pierwsze miejsca w wymienionych kategoriach.
Jako złoty medalista w kategoriach, stanął do rywalizacji w kategorii „open”, gdzie spotkali się mistrzowie wszystkich kategorii męskich. Demidowicz również w tym pojedynku pokonał rywali, zdobywając tytuł najlepszego zawodnika i absolutnego Międzynarodowego Mistrza Pucharu Polski WBBF-WFF.
Dzięki zwycięstwu w Polsce, tym samym zakwalifikował się do udziału w Mistrzostwach Świata WBBF WFF, które odbyły się 16 listopada 2019 r. w Kownie na Litwie. W mistrzostwach wystartował w 3 kategoriach: 90 kg Amator, Pary i Masters powyżej 40 lat. W trakcie tych mistrzostw wygrał wszystkie kategorie i zakwalifikował się do rywalizacji w kategorii „over all”, gdzie stanęli wszyscy mistrzowie z różnych kategorii. Demidowicz wygrał również tą kategorię, zostając najlepszym zawodnikiem całych Mistrzostw Świata w Kownie, jednocześnie otrzymując kartę PRO, upoważniającą go do startu w profesjonalnej kulturystyce.
v Koszaliński Orzeł w dziedzinie „SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ ": Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego MEDISON w Koszalinie za zaangażowanie i nieustające dążenie do poprawy jakości i efektywności usług świadczonych na rzecz osób z problemami psychicznymi.
Centrum Zdrowia Psychicznego jest jedyną taką placówką w województwie zachodniopomorskim. Jako jedno z 27 Centrów w kraju rozpoczęło realizację trzyletniego (od 2018 do 2021 roku) pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia psychiatrycznej opieki środowiskowej dla dorosłych mieszkańców miasta w miejscu jego zamieszkania i aktywności. Celem głównym pilotażu jest zbudowanie systemu opieki psychiatrycznej, opartego o opiekę środowiskową, a nie zamknięte lecznictwo szpitalne. Celem pośrednim jest zmniejszenie liczby hospitalizacji i stopniowe zastępowanie izolacyjnych form opieki innymi rozwiązaniami.
W Centrum Zdrowia Psychicznego funkcjonują 2 punkty koordynacyjno-informacyjne (docelowo jeden na 80 tysięcy), do których mogą trafiać osoby w kryzysie psychicznym. W punktach są zatrudnieni pracownicy medyczni (psychologowie, pielęgniarki), udzielający pomoc adekwatną do potrzeb osoby zgłaszającej się do punktu. Pomoc może oznaczać tylko informację, informację połączoną ze wsparciem w formie rozmowy, ale również ułożenie wstępnego planu leczenia, które – w pilnych przypadkach – będzie musiało się rozpocząć najpóźniej 72 godziny od zgłoszenia do punktu.
W Centrum Zdrowia Psychicznego ważną rolę odgrywają asystenci zdrowienia byli pacjenci, którzy przeszli kryzys psychiczny i terapię. Punkty koordynacyjne są czynne w dni powszednie w godz. 8:00-20:00. W nocy w Centrum jest czynna Izba Przyjęć. Podobne projekty bardzo dobrze funkcjonują w Skandynawii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego „ MEDiSON” od 1.03.2018r. do 28.02.2021r.
realizuje projekt pod nazwą „Deinstytucjonalizacja szansą na dobrą zmianę” - w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem projektu jest przetestowanie opracowanego modelu zdeinstytucjonalizowanych usług medycznych i społecznych na rzecz osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego na terenie m. Koszalina i pow. koszalińskiego. Głównymi założeniami modelu są: odzyskiwanie samosterowności w różnych obszarach życia oraz odbudowa sieci relacji interpersonalnych i osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu życia przez osoby z doświadczeniem zaburzeń psychicznych.
v Koszalińskie Orły w dziedzinie „ KULTURA":
Muzeum w Koszalinie za działania na rzecz promocji kultury jamneńskiej
oraz
proboszcz parafii pw. św. Matki Teresy z Kalkuty w Koszalinie ks. Jarosław Krylik za zaangażowanie w utrzymanie dziedzictwa narodowego
Dzięki współpracy Gminy Miasto Koszalin i Muzeum w Koszalinie nasze miasto może pochwalić się nową atrakcją turystyczną. 7 kwietnia 2019 roku oficjalnie otwarto zrekonstruowaną Zagrodę Jamneńską z XIX wieku. W chałupie kmiecej, która jest wierną rekonstrukcją budynku z XIX wieku znajduje sie wystawa etnograficzna. W tym wyjątkowym obiekcie można obejrzeć udostępnione przez Muzeum w Koszalinie obiekty historyczne z dawnej wsi Jamno, specjalnie wykonane repliki wybranych urządzeń gospodarczych oraz elementów wyposażenia. Ekspozycja przybliża codzienne życie rodziny w XIX w., pokazując niepowtarzalną kulturę jamneńską oraz talenty artystyczne. Dopełnieniem wystawy są dwie aplikacje multimedialne: „Z julkami po chacie jamneńskiej” i „Z julkami po Jamnie”, pełniące rolę wirtualnego przewodnika po ekspozycji muzealnej w chacie i po Jamnie. Obok chałupy znajduje się stodoła przystosowana do zajęć edukacyjnych, organizowania konferencji, prelekcji czy projekcji filmowych.
W Zagrodzie odbywają się ponadto warsztaty rękodzielnicze, które propagują sztukę ludową oraz rzemiosło. Stałymi punktami w kalendarzu wydarzeń są warsztaty ceramiczne rozszerzane każdego miesiąca o dodatkową technikę
Na dziedzińcu Zagrody organizowane są z kolei Jarmarki Jamneńskie , które cieszą się coraz większym zainteresowaniem i powodzeniem, o czym świadczy choćby fakt, że wystawcami są artyści z województw ościennych: pomorskiego i wielkopolskiego, a wśród odwiedzających są nie tylko mieszkańcy Koszalina.
Renowacja XIV-wiecznej gotyckiej świątyni Matki Boskiej Różańcowej w Jamnie to efekt zaangażowania ks. Krylika i wszystkich parafian. Inwestycja, która trwała rok i kosztowała ponad 3 mln złotych, z czego 2,5 mln złotych pochodziło ze środków unijnych a 450 tys. z budżetu miasta. Gruntowny remont przewidywał konserwację fundamentów, zmianę elewacji, renowację ścian i wieży, impregnację stropów, wymianę dachu, naprawę posadzek oraz okien, wykonanie nowych ławek oraz usunięcie barier dla osób niepełnosprawnych.
Warto przypomnieć, że pochodzący z XIV wieku kościół w Jamnie to najstarszy obiekt w Koszalinie. Ten położony w najmłodszej dzielnicy miasta budynek wpisano do rejestru zabytków w 1955 roku. Najbardziej charakterystycznymi elementami gotyckiej świątyni są wieża, XVIII-wieczna ambona oraz chrzcielnica. Uwagę przykuwa także strop z polichromią z motywami jamneńskimi.
v Koszaliński Orzeł w dziedzinie „ EDUKACJA": koszalińskie przedszkola, dla których organem prowadzącym jest gmina miasto Koszalin za poświęcenie i zaangażowanie w wychowanie najmłodszego pokolenia
Koszalińskie Przedszkola są placówkami wyróżniającymi się na mapie edukacyjnej różnorodnością oferty, nowatorstwem działań oraz promocją wychowania przedszkolnego w środowisku. Osiągają wysokie wyniki w pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej. Opracowują i wdrażają autorskie i innowacyjne programy, a także twórcze metody kształcenia, wychowania i opieki. Włączają się
w realizację ogólnopolskich i międzynarodowych projektów i programów, takich jak: Plan Daltoński, Pedagogika Froebla, Partnerskie Przedszkole, Optymistyczne Przedszkole, Kreatywne Przedszkole, Edukacja Globalna, Edukacja Przeciwpożarowa, Kubusiowi Przyjaciele Natury. Współpracują z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz edukacji, w celu tworzenia optymalnych warunków rozwoju każdego dziecka. Organizują imprezy i uroczystości, które na stałe wpisują się w kalendarz kulturalnych wydarzeń Koszalina. Są to między innymi: Festiwal Piosenki Mikrofon dla Przedszkolaka, Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej we współpracy z Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie i Wojskową Komendą Uzupełnień oraz Przegląd Folklorystyczny Przedszkolaczek Ci ja!we współpracy z Muzeum w Koszalinie.
Koszalińskie Przedszkola propagują wysokie standardy oświatowe, dbają o rozwój edukacji przedszkolnej, promują innowacyjne rozwiązania pedagogiczne. Twórcza i aktywna postawa dyrektorów i pracowników przedszkoli, skutkuje nowoczesnością oraz wysoką jakością świadczonych usług edukacyjnych, co wpływa na powszechność wychowania przedszkolnego w Koszalinie.