"Alternatywka”, „jesieniara” i „eluwina” to słowa, które znalazły się na podium czwartej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Przez cały listopad, za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie sjp.pwn.pl, wpłynęło do nas ponad 41 tysięcy zgłoszeń. Wszystkie propozycje przeanalizowało jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek, Anna Wileczek i Bartek Chaciński. Jaka jest definicja rzeczowników, na które wpłynęło najwięcej zgłoszeń? Co oznacza komentarz „OK, boomer”? Które słowo – zdaniem jury – zasługuje na tytuł najładniejszego i najciekawszego słowotwórczo słowa roku? Jak można nazwać „kilkugodzinne zbieranie się do wyjścia”, żegnanie się i pozostawanie, uparte powroty i niezdecydowanie?
Alternatywka to osoba, która „ubiera się w specyficzny sposób, zazwyczaj ma kolczyk w nosie, kolorowe włosy, ciemne ubrania oraz słucha emo-rapu”. Antonimem „alternatywki” jest „konserwatywka”, zaś jej męskie odpowiedniki to: „alternatywek” i „alternator”.
Drugie miejsce zajęła „jesieniara”. Jest to – jak czytamy na stronie PWN – „dziewczyna lubiąca jesień, manifestująca sympatię dla tej pory roku, jesiennych ubiorów, nastrojów, napojów”.
Podium zamyka słowo „eluwina” – młodzieżowe powitanie, które przeszło „drogę od halo/elo, przez elówa”.
„