W czasie Okresu Pożarowego, gdy odnotowywany jest podwyższony stopień zagrożenia pożarowego lasu przeciwpożarowej, co dzień czuwa ponad 500 leśników.
Obszary leśne RDLP w Szczecinie monitorowane są przez system 56 punktów obserwacyjnych, 35 punktów alarmowo-dyspozycyjnych dodatkowo jeden zlokalizowany w biurze RDLP w Szczecinie.
System detekcji pożarów wspomagany jest przez 5 samolotów gaśniczych typu M18B Dromader, które odgrywają ogromną rolę w gaszeniu pożarów - są kosztowne ale bardzo skuteczne.
Samoloty gaśnicze biorą udział w akcjach gaśniczych nie tylko na lasach, ale też na obszarach innych własności w tym na terenie Parków Narodowych. Udział samolotów, które są finansowane środków LP decyduje o skutecznym zakończeniu akcji gaśniczych, które powstają w różnych miejscach, nie tylko na terenach leśnych.
Dodatkowo do wczesnego wykrywania pożarów wykorzystywany jest samolot patrolowy oraz 35 samochodów patrolowo-gaśniczych.
W każdym leśnictwie dyżuruje przynajmniej jedna osoba, tj. leśniczy, podleśniczy.
Nadleśnictwa tut. RDLP corocznie na ochronę przeciwpożarową wydają blisko 15 mln zł. Jest to znaczna kwota, lecz, gdyby LP nie prowadziły skutecznej ochrony przeciwpożarowej, straty w środowisku leśnym mogłyby być nieporównywalne…
i szacowane na setki milionów złotych a może i wiele więcej.
Dzięki skutecznemu systemowi straty finansowe wyniosły niespełna 575 tys. zł… natomiast straty w środowisku leśnym… są niedoszacowania…
Las jest bardzo wrażliwym ekosystemem. Czasami jedna iskra może spowodować zniszczenie w kilkadziesiąt minut wielu hektarów lasu.
9 na 10 pożarów lasu powoduje człowiek…
Najwięcej pożarów wybuchło w Nadleśnictwie Kliniska – 43 pożary. W Nadleśnictwie Myślibórz nie odnotowano żadnego pożaru lasu.
Łącznie największa powierzchnia pożarów miała miejsce w Nadleśnictwie Rzepin – 6,83 ha.
W pamięci leśników zapisze się tegoroczny kwiecień – 136 pożarów o łącznej powierzchni 43,29 ha.
W dniu 08 października 2019 roku, zakończyła się działalność Leśnych Baz Lotniczych na terenie RDLP w Szczecinie.
5 samolotów gaśniczych M18B Dromader, stacjonujące na LBL w Goleniowie, Rzepinie oraz w Lipkach Wielkich w br. wylatały blisko
427 godzin w ochronie lasów przed pożarami.
Samoloty brały udział w gaszeniu 144 pożarów lasu wykonując 453 zrzutów środka gaśniczego.
Dodatkowo interweniowały przy gaszeniu 33 pożarów bezpośrednio zagrażających obszarom leśnych (nieużytki,
ścierniska, zboża) wykonując 76 zrzutów.
Samolot patrolowy wylatał ponad 144 godzin.
W trakcie swojej działalności samoloty wykryły 17 pożarów i 6 zagrożeń dla lasu.
Bez wsparcia lotniczego, trudno wyobrazić sobie ochronę przeciwpożarową lasów.