– Dla nas to kolejna ważna umowa – podkreślił rektor Politechniki Koszalińskiej. – Uczelnia kształci studentów na potrzeby rynku. Absolwenci nie mogą wpadać w próżnię. Każda tego rodzaju umowa stwarza szansę na znalezienie pracy. Zgodnie z zaleceniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, połowa kierunków, które prowadzimy ma charakter zawodowy. Studenci uczą się zawodu, zdobywają wiedzę praktyczną w terenie, czyli w firmach, urzędach, instytucjach. Ppłk Cholewa przypomniał, że 17. Wojskowy Oddział Gospodarczy jest jednym z największych pracodawców w regionie: – Wojsko to nie tylko mundur. Obsługujemy wszystkie obiekty wojskowe od Kołobrzegu do Darłowa i Sławna. Zatrudniamy czterysta osób, bardzo wielu absolwentów Politechniki Koszalińskiej, którzy od nas nie odchodzą, co jest dowodem, że realizują się zawodowo.
Oddział, który ma siedzibę przy ulicy 4 Marca w Koszalinie, wykonuje zadania o charakterze rzeczowo-finansowym na rzecz jednostek wojskowych i instytucji na terenie powiatów: koszalińskiego, kołobrzeskiego i sławieńskiego, w tym dotyczące: zabezpieczenia materiałowego, technicznego, medycznego, obsługi finansowej i ochrony obiektów wojskowych.
Umowa dotyczy studentów po drugim roku studiów konkretnych kierunków: budownictwa, geodezji i kartografii, elektroniki i telekomunikacji, energetyki, finansów, rachunkowości i logistyki. Początkowo będzie to 10 osób, które skorzystają z miesięcznych praktyk zgodnych z programem praktyk uczelnianych. – Program ma charakter pilotażowy, jeżeli osiągnie wysoki poziom efektywności, zwiększymy tę liczbę, niewykluczone też, że rozpoczniemy realizację trzymiesięcznych staży wakacyjnych – mówił komendant oddziału. – Praktyka z opcją zatrudnienia w nieodległej perspektywie to propozycja dobra dla wszystkich. Czekamy na osoby zainteresowane.
W ramach współpracy oddział ma także wspierać studentów w przygotowaniu prac dyplomowych i realizacji różnych projektów.