Mieszkańcy Koszalina już się nie krępują iść po pomoc, gdy jest im potrzebna, gdy nie radzą siebie z jakimś problemem, własnym lub bliskiej osoby. Do takiej otwartości i zrozumienia, że lepiej nie czekać, aż rozwiązanie samo się znajdzie, przekonuje także Centrum zarządzane przez spółkę Medison. Zatrudnieni w niej specjaliści wiedzą, że w trudnych czasach o zdrowie psychiczne trzeba zabiegać, czasem o nie walczyć. Dlatego pomagają, doradzają, prowadzą całodobową infolinię o rodzajach udzielanego wsparcia, a także dwa Kluby Samopomocy, otwarte w godzinach od 14-20, oferujące pomoc w zakresie rehabilitacji społecznej, aktywizacji, integracji, w powrocie na rynek pracy oraz w zakresie inicjowania działań samopomocowych podejmowanych w ramach własnych możliwości. Kluby samopomocy umożliwiają uczestnikom dostęp do aktualnej prasy, Internetu, różnych form aktywizacji, rozwijania zainteresowań, realizacji indywidualnych uzdolnień, aktywnego spędzania czasu wolnego, podtrzymywania umiejętności społecznych i aktywnego funkcjonowania w życiu społecznym. Rodzaj i zakres usług uwzględnia indywidualne potrzeby i możliwości psychofizyczne poszczególnych uczestników. Ponadto prowadzona jest także grupa wsparcia dla osób po stracie dziecka.
Koszalińskie Centrum Zdrowia Psychicznego, pierwsze i jak dotąd jedyne w województwie zachodniopomorskim, funkcjonuje w ramach pilotażowego programu psychiatrycznej opieki środowiskowej, na podstawie umowy z Zachodniopomorskim Oddziałem NFZ, obowiązującej od 1 września 2018 roku. Pilotaż ma potrwać 3 lata. Koszalińskie Centrum Zdrowia Psychicznego obejmuje kompleksową opieką psychiatryczną dorosłych mieszkańców Koszalina. Zarządzane jest i koordynowane przez Medison Spółkę z o.o. w Koszalinie.
Pilotażem objęte są świadczenia zawarte w wykazie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej, udzielane w warunkach stacjonarnych, dziennych, ambulatoryjnych oraz w ramach pomocy doraźnej, z wyłączeniem leczenia uzależnień (od alkoholu, narkotyków innych substancji psychoaktywnych), świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży oraz psychiatrii sądowej.