- Strategia to najważniejszy element w całym systemie zarządzania województwem. Zawieramy w nim nasze horyzontalne cele, mówimy jakie chcemy by nasze województwo było, jak chcemy to osiągnąć, to wszystko jest oparte o analizy. Te cele są rozpisywane na polityki i na dokumenty niższego rzędu, bo one reagują na zmieniającą się rzeczywistość – wyjaśniał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Otwarta społeczność
Stworzenie jak najlepszych warunków do życia i rozwoju mieszkańcom Pomorza Zachodniego, to główne założenie i pierwszy z celów Strategii Rozwoju Województwa Zachodniopomorskiego do roku 2030. Zachodzące na Pomorzu Zachodnim zmiany demograficzne (poziom 1,372 i 11 miejsce wśród regionów pod względem dzietności w 2017 r.) i podniesienie aktywności mieszkańców (jedna z najniższych w kraju frekwencji wyborczych), to jedne z największy wyzwań regionu. Odpowiada na nie szereg takich działań jak: „Region dla Rodziny”, „Program Społecznik” czy polityka senioralna. Kluczem do wzmocnienia kapitału społecznego regionu jest również włączenie społeczne i rozwój wspólnotowości, poprzez wspieranie tworzenia mieszkań wspomaganych czy rozwijanie Zakładów Aktywności Zawodowej. Samorząd Województwa dostrzega również swoją rolę we wspieraniu dawnych stref po PGR-owskich. Narzędziami, które w tym pomagają są „Granty Sołeckie”, wsparcie Lokalnych Grup Działania, rozwój ekonomii społecznej czy wykorzystanie Kontraktów Samorządowych, unikalnego mechanizmu wykorzystywanego dziś tylko na Pomorzu Zachodnim.
Dynamiczna gospodarka
Władze województwa wychodzą z założenia, że gospodarka powinna służyć społeczeństwu. To drugi z czterech wyznaczonych celów. Wielkim wyzwaniem jest więc pomoc w kreowaniu jak najlepszych miejsc pracy (obecnie przeciętny dochód rozporządzalny na osobę klasyfikuje region na 2 miejscu w kraju). Drogą do osiągnięcia tego celu jest wykorzystanie niebieskiego sektora gospodarki, czyli gospodarki morskiej, a także sektora zielonego - energetyki odnawialnej, a Pomorze Zachodnie to dziś krajowy lider w produkcji energetyki wiatrowej (1,49 GW i 25% udziału w produkcji krajowej). Kluczem jest także promocja produktów turystycznych - szlaku żeglarskiego, tras rowerowych czy szlaków kajakowych. Rozwój gospodarki powinien się opierać o regionalne specjalizacje, czyli branżę morską, logistykę, przemysł metalowy, drzewny, chemiczny, przetwórstwo rolno – spożywcze, technologie informatyczne. Istotne jest także wsparcie szkoleniowo-doradcze w zakresie rozwijania eksportu.
Sprawny samorząd
- Otwartej społeczności i pracującej na jej rzecz gospodarce musi służyć sprawny samorząd. Chcemy partnerskiego regionu gdzie jesteśmy podmiotem, w układzie Polski Zachodniej czy Morza Bałtyckiego. Nasze cele muszą być możliwe do osiągnięcia. Strategia jest ofertą na rzecz współpracy dla rozwoju regionu. Jako samorząd nie zrealizujemy tych polityk jeśli nie zbudujemy sieci partnerstwa. Jako jedyni w Polsce mamy unikalne systemowe rozwiązania – mówił Geblewicz.
To m.in. stworzone na Pomorzu Zachodnim kontrakty samorządowe, która zmuszają gminy i powiaty do współdziałania na rzecz inwestycji i rozwoju obszarów poza największymi miastami. Ten proces wzmacnia także stworzenie Specjalnej Strefy Włączenia. Obszary metropolitalne powinny budować równomierny rozwój dzięki tzw. ZIT-om, które dziś usprawniają inwestycje w aglomeracji szczecińskiej, oraz Koszalina, Kołobrzegu i Białogardu. Budowanie tzw. sprawnego samorządu wymaga dalszych inwestycji w infrastrukturę transportową (tabor kolejowy, drogi wojewódzkie), efektywnych usług publicznych.
Partnerski region
Kluczowe dla rozwoju regionu jest wzmocnienie pozycji w obszarze Morza Bałtyckiego, rozwijanie realcji z landami niemieckimi i aglomeracją Berlińską i wykorzystanie potencjału polski zachodniej. W te cele wpisują się działania dotyczące Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego, aktywna rola w Euroregionie Pomerania, czy dalszy lobbing za rozwojem Odrzańskiej Drogi Wodnej i linii kolejowej 273 (Nadodrzanka).
- Wraz z przyjęciem strategii, przystąpimy do nowelizacji polityk podporządkowanych wyznaczonym celom, które chcemy osiągnąć. Jesienią powinniśmy zsynchronizować z nią plan zagospodarowania przestrzennego. W przyszłym roku zostaną odkryte kolejne karty, które są przed nami, kształt nowej perspektywy unijnej, dzięki czemu będziemy mogli tworzyć szeroką listę przedsięwzięć, inwestycji priorytetowych, które posłużą nam do zrealizowania wyznaczonych celów – zakończył marszałek Olgierd Geblewicz.
Strategia została przyjęta przez radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Dokument na bieżąco będzie monitorowany przez szereg wskaźników dotyczących np. wysokości PKB na mieszkańca, wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, przewozu pasażerów komunikacji miejskiej czy udziału przedsiębiorstw innowacyjnych. Prace nad Strategią rozpoczęto w czerwcu 2016 r., dokument był konsultowany z mieszkańcami, jednostkami samorządu terytorialnego, partnerami gospodarczymi i społecznymi, czy stroną Rządową, gdzie w styczniu 2017 r. Minister Rozwoju Regionalnego Jerzy Kwieciński pozytywnie ocenił tworzoną strategię.