Projekt realizowany będzie w ramach zadania inwestycyjnego „System zrównoważonych rekreacyjnych ścieżek rowerowych typu Single Track na Górze Chełmskiej”. Przypomnijmy pomysł „Systemu zrównoważonych rekreacyjnych ścieżek rowerowych typu Single Track na Górze Chełmskiej” został zwycięzcą Budżetu Obywatelskiego 2018. Na ten ogólnomiejski projekt głosowały 1992 osoby.
Teraz do 4 grudnia br. poszukiwany jest wykonawca. Koszt inwestycji zaplanowano na ok. 0.5 mln złotych netto.
Przedmiotem zamówienia jest wykonanie rekreacyjnej trasy rowerowej
typu Single Track na terenie Gminy Koszalin, na działkach leśnych Skarbu Państwa, będących w
zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwo Karnieszewice W zakres prac wchodzą:
- wytyczenie i oznaczenie przebiegu projektowanej trasy w terenie;
- wybudowanie trasy rowerowej typu Singletrack (trasa niebieska) o średniej szerokości trasy 1,00 m i łącznej długości 7514 m, składającej się z: a) odcinków ścieżki typu Singletrack: o łącznej długości 5742,00 m, b) odcinków dojazdowych, który stanowią istniejące drogi: długość 1772,00m.
- budowę zabezpieczenia skrzyżowań, szykan.
- dostawę i montaż: ławek, koszy na śmieci, stojaka na rowery.
- wykonanie i montaż oznakowania trasy za pomocą odpowiedniej ilości znaków, zgodnie z wytycznymi zawartymi w dokumentacji projektowej oraz wytycznymi IMBA. Oznakowany musi być
przebieg trasy, w tym również drogi dojazdowe, ew. skrzyżowania i wszelkie trudności terenowe lub
potencjalnie niebezpieczne elementy na trasie przejazdu.
- wykonanie i montaż tablic informacyjnych: z mapą trasy Single Track i regulaminem korzystania.
Single Tracki to wąskie, zazwyczaj jednokierunkowe, kręte ścieżki rowerowe, wijące się pomiędzy drzewami, odpowiednio z bezpiecznie wyprofilowanymi zakrętami, pozwalające przemieszczać się rowerem w bezpośredniej bliskości przyrody. Należy nadmienić, że poruszanie się po „singlach” nie wymaga szczególnych (ponadprzeciętnych) umiejętności jazdy na rowerze oraz potrzeby dysponowania „wypasionym” sprzętem (wystarczy przeciętny rower górski lub trekingowy). Tak więc, projekt nie jest skierowany wyłącznie do wąskiej grupy rowerzystów „grawitacyjnych” typu Downhill lub Enduro.
Projekt zakłada budowę około sześciu kilometrów ścieżek, po „nowym śladzie” zgodnie ze standardami projektowania zrównoważonych tras rowerowych, wypracowanych w Polsce w oparciu o dotychczasowe doświadczenia. Ważnym motywem idei Single Tracków jest poszanowanie przyrody. Przy budowie nie ma potrzeby karczowania lasu, dużej ingerencji w środowisko. Przewiduje się, że system będzie składał się z „trasy” rozpoczynającej się w okolicach projektowanego parkingu i prowadzącej do niego drogi od ulicy Słupskiej, zlokalizowanych po wschodniej stronie stadionu na Górze Chełmskiej. Koniec będzie zlokalizowany w okolicy parkingu leśnego pod miejscowością Kłos. Powrót do miejsca "startu", wzdłuż ulicy Słupskiej, istniejącą asfaltową ścieżką rowerową (pod górę). Zaproponowany przebieg, w maksymalnym stopniu wykorzystuje walory terenowe, przyrodnicze i krajobrazowe dostępnego obszaru. Przykładowy przebieg pokazuje mapka;
Zrównoważone szlaki (z ang. sustainable trails) są w Europie, a zwłaszcza w Polsce, zjawiskiem stosunkowo nowym. Termin ten powstał w Stanach Zjednoczonych na początku lat ’90 i od tego czasu idea tego rodzaju szlaków jest sukcesywnie wdrażana.
Zrównoważone szlaki to ścieżki, które spełniają następujące kryteria:
· pozwalają chronić środowisko,
· są atrakcyjne dla użytkowników,
· wymagają minimalnych nakładów na utrzymanie,
· redukują konflikty pomiędzy różnymi grupami użytkownikami.