Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko informuje, iż ćwiczenia AKONDA - 18 na poligonie, planowane potrwają do 16 listopada br. W tym terminie obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia osób postronnych na teren poligonu. Ćwiczenia prowadzone będą z użyciem ostrej amunicji, środków minersko-zaporowych oraz pozoracji pola walki. Zadania ogniowe realizowane będą zarówno w dzień, jaki i w nocy. Jednocześnie w obrębie poligonu należy liczyć się z działaniami lotnictwa oraz zwiększonym ruchem pojazdów wojskowych w tym kolumn, m.in. na drogach krajowych 10 oraz 20, a także na drodze wojewódzkiej nr 175.
ANAKONDA-18 będzie przedsięwzięciem integrującym wszystkie inicjatywy wynikające z postanowień Warszawskiego Szczytu NATO. Pozostając ćwiczeniem narodowym o zasięgu regionalnym z udziałem sił zbrojnych innych państw zostanie skorelowana z ćwiczeniami NATO i ćwiczeniami narodowymi państw Sojuszu.
Celem ćwiczenia będzie integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych.
W AN-18 uczestniczyć będą żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium RP ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego. AN-18 zostanie przeprowadzona na poligonach w Polsce, w międzynarodowej przestrzeni powietrznej oraz na Morzu Bałtyckim. Po raz pierwszy w historii ćwiczenie będzie prowadzone w Estonii, Litwie i na Łotwie.
Faza główna ćwiczenia została podzielona na dwa etapy: (LIVEX) ćwiczenie z wojskami w dniach 7-16 listopada 2018 roku oraz (CPX) ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo prowadzone od 26 listopada do 6 grudnia 2018 roku. Poprzedzona ona zostanie ćwiczeniem studyjnym (TTX), podczas którego najważniejsi dowódcy NATO oraz SZ RP dokonają przeglądu procedur przekazania odpowiedzialności za prowadzenie operacji w układzie narodowym, koalicyjnym i sojuszniczym.
Ważnym elementem ćwiczenia będzie przeprowadzenie przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący sprawdzenia zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND-NE) do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej (CREVAL).
Podczas AN-18 wykorzystany zostanie sojuszniczy scenariusz ćwiczeń uzupełniony elementami tła strategiczno-operacyjnego do ćwiczeń SZ RP. Ćwiczenie nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek z państw.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (DO RSZ) dotychczas przeprowadziło cykl międzynarodowych konferencji i warsztatów poświęconych wypracowaniu założeń związanych z przygotowaniem ćwiczenia. W przedsięwzięciach tych uczestniczyli przedstawiciele SZ RP, instytucji resortu ON, układu pozamilitarnego oraz wybranych dowództw NATO i SZ USA. Uzgodnione z uczestnikami spotkań wnioski i rekomendacje stanowiły podstawę procesu przygotowania ćwiczenia.