Z danych NBP wynika, że 57 proc. osób powyżej 59 roku życia ma konto w banku. Wśród klientów ZUS ich liczba jest jednak większa. W Koszalinie ponad 70 proc. osób otrzymuje świadczenie na konto bankowe, a w Szczecinie niemal 70 procent. W skali kraju już 73 proc. świadczeń to przelewy bankowe. Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., zaś w 2008 roku połowa. Pieniądze z ZUS w ten sposób najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski.
ZUS bardzo aktywnie walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów. Od wielu lat organizuje specjalne konkursy dla banków i instytucji finansowych, których celem jest promocja bezgotówkowych rozliczeń. Zwycięzcy oferują starszym klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych darmowe rachunki bankowe. Bank Pocztowy w lipcu tego roku zawarł z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych umowę o współpracy dotyczącą promocji bezgotówkowego odbioru świadczeń. Takie konto jest darmowe, jeśli tylko co miesiąc wpływa na nie renta lub emerytura.
Przelew na konto to większe bezpieczeństwo dla emerytów i mniejsze koszty obsługi świadczeń dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wypłaty emerytur i rent w formie gotówki kosztują ZUS ok. 240 mln złotych, natomiast przelewy na konto są bezpłatne.