Urząd Marszałkowski oraz 13 podległych mu placówek ochrony zdrowia z Pomorza Zachodniego przystępuje do wielomodułowego projektu e-Zdrowie. Kluczową jego usługą będzie gromadzenie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Porozumienie związane z realizacją wartego prawie 40 mln zł przedsięwzięcia podpisali w Szczecinie, marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Tomasz Sobieraj oraz przedstawiciele lecznic.
Zachodniopomorskie e-Zdrowie” to przedsięwzięcie, które w ciągu 36 miesięcy pozwoli utworzyć regionalny system usług elektronicznych w zakresie ochrony zdrowia świadczonych przez podmioty lecznicze na rzecz pacjentów oraz personelu medycznego. Projekt umożliwi uruchomienie centrum integrującego ogół informacji o pacjencie i świadczeniach medycznych oferowanych przez placówki skupione we wspomnianym systemie. Nie zabraknie również dosprzętowienia jednostek w infrastrukturę informatyczną.
- Od ponad 10 lat inwestujemy w ochronę zdrowia na Pomorzu Zachodnim. Próbujemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pacjentów naszych marszałkowskich lecznic, równiez w kwestii organizacji medycznej. Projekt e-Zdrowie jest m.in. tego przykładem. To duże i trudne wirualne przedsięzięcie, które w rzeczywistości pomoże np. sprawniejszym przepływie danych o pacjencie czy rejestracji chorych do lekarzy specjalistów bez wychodzenia z domu. Do sieci przystąpić będą mogły inne placówki medyczne: prywatne czy powiatowe. Docelowo pozwoli to na wymianę informacji nawet na poziomie krajowym - zaznaczył zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.
Najważniejszym elementem inicjatywy będzie tzw. EDM, czyli gromadzenie i udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej umożliwiający osobisty odbiór czy zarządzanie bądź monitoring danych medycznych. Dodatkowo w skład ważnych e-usług inicjatywy wejdą: e-rejestracja i platforma pacjenta.
- Wszystkie marszałkowskie lecznice przeszły w ostatnich latach gigantyczny proces inwestycyjny. Realizujemy potrzeby pacjentów na wszelkie możliwe sposoby, choć zdajemy sobie sprawę, że skali oczekiwań. Inicjatywa e-Zdrowie z pewnością w ten nurt się wpisuje - tłumaczył dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie Andrzej Kondaszewski.
Koszt działań oszacowano na prawie 40 mln zł. 85% wydatków pokryją środki unijne RPO WZ 2014-2020. Ponadto do przedsięwzięcia dołoży budżet województwa, państwa oraz jednostki ochrony zdrowia ze środków własnych.
- Tym projektem wchodzimy w XXI wiek. To wielkie wyzwanie usprawni cały poces konsultacji medycznych czy zapisów na wizyty lekarskie. Myślę, że pomocny okaże się także dla chorych e-dzienniczek, w którym będzie można umieścić wyniki pomiaru ciśnienia czy zażywania leków.,a z niego skorzystają medycy - przyznał wicemarszałek Tomasz Sobieraj.
Porozumienie w zakresie e-zdrowia podpiszą Urząd Marszałkowski jako lider projektu oraz 13 partnerów tj. wszystkie marszałkowskie lecznice. Będą to: Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje” w Szczecinie, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Szczecinie, Szpital w Gryficach, Szpital Wojewódzki w Koszalinie, Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, Regionalny Szpital w Kołobrzegu, Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia w Stanominie, Szpital Uzdrowiskowy „Willa Fortuna" w Kołobrzegu, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy „Leśna Ustroń" w Tucznie oraz Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Koszalinie.