- Jestem przekonany, że pojawienie się na mapie Koszalina roweru miejskiego sprawi, że korzystanie z jednośladów będzie dużo prostsze i wygodniejsze. Dzięki udogodnieniom, jakie niesie cały system komunikacji rowerowej, będziemy mogli łatwiej dojechać do pracy, szkoły, częściej korzystać z wypoczynku na rowerze, aktywniej spędzać czas wolny. Pełniej zadbamy też o własne zdrowie, lepsze samopoczucie. Rower miejski to również wymierny wkład miasta w ochronę środowiska, dbanie o jakość powietrza i ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Liczę, że 10 stacji, 100 rowerów i wiele kilometrów ścieżek rowerowych budowanych z myślą o komforcie i bezpieczeństwie koszalinian przyczynią się do dalszego rozwoju naszego miasta. Zapraszam do korzystania z nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych w Koszalinie!” – mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński.
- Rower miejski to nie tylko sposób na rekreację, ale również wygodny, ekologiczny i szybki środek codziennego transportu. W połączeniu z tradycyjnymi środkami komunikacji publicznej jest doskonałą konkurencją dla transportu samochodowego” – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora Koszalińskiego Roweru Miejskiego. „Zachęcam do wykorzystywania roweru miejskiego właśnie w ten sposób, na pierwszych i ostatnich kilometrach podróży, np. przy dojeździe do węzła przesiadkowego, właściwego przystanku czy dworca.”
Z systemu może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik (osoby w wieku 13-18 lat muszą przedstawić zgodę rodziców). Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej KoszalinskiRowerMiejski.pl, przez terminal umiejscowiony przy każdej stacji wypożyczeń lub infolinię. Należy również wnieść 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą późniejsze wypożyczenia. Co ważne, w systemie nie muszą się rejestrować te osoby, które posiadają już konto Nextbike założone w innym systemie, np. w Kołobrzegu, Szczecinie, Poznaniu czy Berlinie. Mogą one z niego korzystać wypożyczając rower również w Koszalinie. Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest zawsze bezpłatne. Za czas do godziny zapłacimy 1 zł, za każdą następną godzinę po 2 złote. Maksymalny czas jednego wypożyczenia to 12 godzin.
Aby wypożyczyć rower wystarczy wpisać na terminalu stacji wypożyczeń swój numer telefonu i kod PIN, który otrzymujemy podczas rejestracji, oraz numer wypożyczanego roweru, a potem wypiąć rower z elektrozamka. Można również skorzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej Nextbike. Nie wymaga ona każdorazowego logowania w systemie. Wystarczy wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR. Trwa to zaledwie kilka sekund!
Rower można oddać na tej samej lub dowolnej innej stacji Koszalińskiego Roweru Miejskiego – Gnieźnieńska, Targowisko, Dworzec, Przemysłowa, Jamno, Wąwozowa, Politechnika, Budowlanka, Zielona i Ratusz. Ich lokalizacje można znaleźć na stronie internetowej KoszalinskiRowerMiejski.pl, w aplikacji i na terminalach każdej stacji wypożyczeń.