Głównym filarem Festiwalu jest promocja sztuki filmowej wśród widzów najmłodszych, w wieku szkolno-przedszkolnym. Festiwal to szereg ciekawych projekcji filmowych oraz wydarzeń związanych ze sztuką filmową, w których udział wezmą dzieci w charakterze gości.
Nie bez znaczenia jest również data Festiwalu. Dzieci powitają wiosnę w niekonwencjonalny sposób. Kolorowy dziecięcy korowód przejdzie główną ulica Koszalina, a poprowadzi go postać Pippi na koniu po to aby, by w Kinie Kryterium wziąć udział w wydarzeniach festiwalowych. Wśród nich będą m.in.: pokazy filmowe, czytanie na żywo fragmentów powieści Astrid Lindgren oraz spotkanie z aktorką Edytą Jungowską, konkursy Szczęśliwy Fotel, wystawa interaktywna, spektakl teatralny „Pippi Pończoszanka”, zajęcia plastyczne, casting dziecięcych talentów, a na zakończenie koncert zespołu Studio Accantus oraztort dla wszystkich uczestników Festiwalu. Ponadto każde dziecko uczestniczące w seansach otrzyma pakiet festiwalowy z gadżetami.
Organizator do udziału w Festiwalu zaprasza wszystkie placówki przedszkolne oraz szkolne, które prowadzą zajęcia dla dzieci w wieku 4-12 lat.
Zapowiedzią Festiwalu będzie blok bajek krótkometrażowych już w najbliższa sobotę 17 marca, Start o godzinie 10:45. Wstęp 5 zł, a w programie między innymi:
,,Pan Hublot"
Reż.: Alexandre Espigares, Laurent Witz; Francja 2013, 11 min.
Animowany film w 2014 roku nagrodzony Oscarem. W zmechanizowanym świecie, w którym mieszka Pan Hu biot kwiaty są metalowe, a nad nimi fruwają pszczoły ze śrubek. Bohater ma alergię na nieporządek - wszystko w jego zautomatyzowanym domu musi znajdować się na swoim miejscu. Pewnego dnia na ulicy dostrzega opuszczonego mechanicznego psa.
,,Hej Jelonku"
Reż.: Órs Bórczy; Węgry 2015, 7 min.
Jelonek lubi swoje codzienne rytuały - każdego dnia odśnieża okolice domku i po ciężkiej pracy siada w bujanym fotelu, popijając gorące kakao. Jak to się dzieje, że następnego dnia wszystko znów jest w nieładzie? Czy to lawina, śnieżyca? A może, gdy tylko Jelonek wystawi nos za próg własnego domku, czeka go nie lada odkrycie?
,,Pan Patyk"
Reż.: Jeroen Jaspaert; Wielka Brytania 2015, 27 min.
Pan Patyk wraz z rodziną zamieszkują pewne drzewo. Wiodą życie zupełnie podobne do ludzkiego, tyle że są istotami patykopodobnymi. Pewnego dnia Pan Patyk zostaje pomylony ze zwykłym patykiem, świetnie nadającym się dla psa. Ten wypadek uruchamia całą serię niefortunnych zdarzeń, które oddalają Pana Patyka od rodziny. Czy uda mu się wrócić do domu?
-,,Ośmiornica"
Reż.: Julia Ocker; Niemcy 2015, 4 min.
Ośmiornica planuje upiec ciasto cytrynowe. Każda jej macka ma swoje zadanie, ale jedna z nich buntuje się - chce zrobić ciasto czekoladowe! Mimo usilnych starań, ciężko przekonać głowę i podporządkowane jej macki do zmiany decyzji. Trzeba więc uciec się do podstępu ...
-,,Uciekające ciastko"
Reż.: Pascale Hecquet; Francja 2015, 8 min.
Mama króliczka upiekła mu pyszne, chrupiące ciastko z mąki, masła, cukru i marchewek. Wszystkie zwierzątka mają na nie ochotę! Lecz ciastko nie ma zamiaru dać się pożreć i czym prędzej ucieka do lasu. Tam może napotkać wielkiego lisa z równie wielkim apetytem. Na szczęście mama króliczka piecze ciastka tak samo mądre jak ... króliki!
12:00 -,,Smocze serce" -seans z lektorem na żywo! -wstęp 5 zł
Reż.: Linda-Maria Birbeck, Klas Karterud; Obsada: Ma/te Legros Selander, Magnus Schmitz, Chatarina Larsson; Szwecja 2016; 78 min.
Nisse ma 11 lat i niedawno zmarła jego mama. Przed śmiercią podarowała mu jaszczurkę o imieniu Harry. Okazuje się, że Harry potrafi mówić i tak naprawdę jest małym, ziejącym ogniem smokiem. Pomaga Nissemu radzić sobie ze szkołą i nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, które przypominają chłopcu o mamie. Tata Nissego stara się, jak może, ale on też nie potrafi się odnaleźć w nowej sytuacji. Wspólnie będą musieli na nowo zbu- dować swojeżycie.
21 MARCA
10:00 – Otwarcie Festiwalu przez Prezydenta Miasta Koszalina
10:15 – Kolorowy dziecięcy korowód poprowadzony
przez Pippi na koniu
10:30 – Seans: „Pippi Langstrumpf"
Reż.: Olle Hellbom; obsada: Inger Nilsson, Maria Persson, Pär Sundberg;
gat.: Przygodowy/Dla młodzieży; Szwecja/RFN 1969; 100 min.
Pippi ma dziewięć lat, marchewkowo-rude włosy splecione w dwa odstające warkoczyki i mnóstwo piegów. Nosi przykrótką, połataną sukienkę, opadające pończochy i dużo za duże czarne buty. Mieszka jedynie z małpką Panem Nilssonem i koniem, w Willi Śmiesznotce w małym miasteczku . Wkrótce zaprzyjaźnia się z mieszkającymi w sąsiedztwie Tommym i Anniką.
11:00, 13:00 – Zaczarowany świat książek Astrid Lindgren
spotkanie z aktorką Edytą Jungowską
Aktorka zabiera dzieci w zaczarowany świat książek Astrid Lindgren, gdzie spotkają się z Lottą z ulicy Awanturników, Emilem ze Smalandii, czy rudowłosą Pippi.
10:30, 11:30, 12:30 – Spotkanie z Teatrem Kompania Marzeń
(Dzieci z Bullerbyn)
W zeszłym roku zaprosili naszych widzów do laboratorium Pan Kleksa, w tym roku przeniosą ich do magicznego świata wioski Bullerbyn. Świat ,,Dzieci z Bullerbyn”, to świat pełen przygód, bliskości z przyrodą. To świat, w którym przyjaźń i lojalność to podstawa.
10:30 - 14:00 - Warsztaty plastyczne
11:00 -18:30 – Wystawa interaktywna „Exploratorium"
Interaktywna Wystawa Exploratorium! To wyprawa do magicznego świata fizyki, złudzeń optycznych i zagadek logicznych. Zobaczycie pierwsze
w Polsce Perpetuum Mobile, dowiecie się po jakich orbitach krążą planety, zajrzycie do studni nieskończoności i dowiecie się jak pisał Leonardo da Vinci!
12:00 – Seans: „Dzieci z Bullerbyn"
Reż.: Lasse Hallström; obsada: Linda Bergström, Crispin Dickson Wendenius, Ellen Demérus; gat.: Familijny/Przygodowy; Szwecja 1986; 90 min.
Dla grupki dzieci mieszkających w malutkiej wsi na szwedzkiej prowincji rozpoczyna się okres wakacyjny, co jest okazją do przeżycia wielu przygód.
17:00 – Spektakl teatralny „Pippi Pończoszanka"
Bałtyckiego Teatru Dramatycznego
22 MARCA
9:00 – Seans: „Pippi Langstrumpf - Ucieczka Pippi"
Reż.: Olle Hellbom, Fred Ladd; obsada: Inger Nilsson, Maria Persson, Pär Sundberg; gat.: familijny; Szwecja/RFN 1970; 99 min.
Tommy i Annika uciekają z domu, mając dość surowych rodziców. W wyprawie towarzyszy im Pippi.
9:00, 10:00, 11:00 – Spotkanie z Teatrem Kompania Marzeń
(Dzieci z Bullerbyn)
9:00 - 16:30 – Wystawa interaktywna „Exploratorium"
10:30 - 14:00 - Warsztaty plastyczne
11:00 – Seans: „Nils Paluszek”
Reż.: Staffan Götestam; Szwecja 1990, 72 min.
Pięcioletni Bertil nudzi się, gdy jego rodzice są w pracy. Pewnego dnia poznaje Nilsa Paluszka, skrzata, który potrzebuje pomocy w walce z wielkimi szczurami. Bertil za sprawą magii zostaje zmniejszony do rozmiarów Nilsa.
13:00 - 14:00 - „Jak powstaje animacja poklatkowa dla dzieci?"
- prelekcja przygotowana przez „STUDIO TREFL”
12:00 - 15:00 – Casting dziecięcych talentów pn.: „Świat Twojego Dziecka”
we współpracy z TV MAX
17:00 – Finał Festiwalu: Koncert zespołu Studio Accantus
oraz tort dla wszystkich.
Studio Accantus to utworzony przez Bartłomieja Kozielskiego zespół twórców i wykonawców, poruszających się najchętniej w świecie musicalu
i muzyki filmowej, zarażających swoją pasją coraz większą rzeszę publiczności. Początkowo znani byli głównie z nagrań, które zamieszczają w każdą środę na kanale YouTube, ale zachęceni przez fanów zaczęli spotykać się z nimi także na żywo. Wokalistów Studia Accantus wyróżnia to, że śpiewają wyłącznie w języku polskim oraz talent do nawiązywania bliskiego kontaktu z publicznością. Na koncertach dostarczają radości, energii i niezapomnianych wrażeń. Poza wspólnymi występami można ich również spotkać na scenach teatrów muzycznych w całej Polsce.
Dodatkowe atrakcje: Wystawa prac plastycznych, Fotobudka.