Podczas wysłuchań będzie możliwość zadawania pytań oraz składania uwag. Jednocześnie interesariusze mają możliwość dzielić się opiniami i przesyłać informacje za pomocą poczty elektronicznej na adres e-mail: balticpipe@gaz-system.pl bądź poczty tradycyjnej na adres: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. z dopiskiem „Konsultacje Baltic Pipe” w terminie dwóch tygodni po spotkaniu.
Projekt Baltic Pipe
to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Umożliwi on, po raz pierwszy w historii, przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Jednocześnie Projekt Baltic Pipe umożliwi dostawy gazu z Polski na rynek duński i szwedzki.
Dywersyfikacja dostaw gazu poprzez umożliwienie dostępu do jego bezpośrednich źródeł w istotny sposób wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego. Realizacja Projektu Baltic Pipe będzie miała istotne znaczenie dla powstania wewnętrznego europejskiego rynku energii. Realizacja projektu jest zbieżna z realizacją celów polityki energetycznej Unii Europejskiej, tj.: wzmocnienia konkurencji, integracji rynków gazu, podniesienia bezpieczeństwa dostaw oraz skutecznego wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju.
Projekt Baltic Pipe wpisuje się w koncepcję Korytarza Północ-Południe oraz Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP), które stanowią priorytety rozwoju infrastruktury energetycznej wyznaczone przez Unię Europejską.
Spółka Gaz System
złożyła do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Urzędu Morskiego w Szczecinie i Słupsku wnioski o wydanie decyzji uzgadniających warunki układania i utrzymywania podmorskiego gazociągu Baltic Pipe. Są bowiem trzy warianty miejsc, w których gazociąg będzie wychodził na ląd.
Dokumenty obejmują korytarze o szerokości 1 km określone dla trzech alternatywnych wariantów przebiegu gazociągu w polskich obszarach morskich.
Wnioski złożone przez Gaz-System muszą być zaopiniowane przez władze trzech gmin: Rewal, Trzebiatów, Mielno. To właśnie tereny tych gmin są brane pod uwagę, jeśli chodzi o wyprowadzenie gazociągu na ląd. Jak podaje spółka, obecnie wszystkie trzy warianty traktowane są na równi.
Dodajmy, że budowa elementów projektu Baltic Pipe na terytorium Polski jest regulowana przez szereg aktów prawnych.
W proces wydawania decyzji administracyjnych w Polsce będzie zaangażowanych wiele organów administracji publicznej.
GAZ-SYSTEM jest zobligowany do uzyskania niezbędnych decyzji administracyjnych, w tym:
· Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach,
· Decyzji lokalizacyjnych,
· Decyzji pozwolenia na budowę.
Przed rozpoczęciem prac budowlanych, GAZ-SYSTEM jest zobowiązany do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia, która zostanie wydana na podstawie oceny oddziaływania na środowisko.
Kluczowe etapy budowy gazociągów:
· Projektowanie tras gazociągów,
· Wykonanie dokumentacji projektowej,
· Uzyskanie wszystkich decyzji administracyjnych,
· Wybór wykonawców prac budowlanych i montażowych,
· Realizacja prac budowlanych,
· Testy, odbiór techniczny i oddanie do użytkowania gazociągów.