Nagroda jest przyznawana osobom fizycznym oraz instytucjom i organizacjom z terenu województwa zachodniopomorskiego i północnej części województwa lubuskiego szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii Narodu Polskiego w regionie oraz wspierających pion edukacyjny IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.
Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne. Wniosek o przyznanie Nagrody powinien zawierać podstawowe dane o kandydacie oraz opis jego zasług i osiągnięć uzasadniających przyznanie Nagrody oraz dostępne wnioskodawcy kopie dokumentów poświadczających te zasługi i osiągnięcia. Do wniosku należy dołączyć pisemną zgodę kandydatów na zgłoszenie (nie dotyczy kandydatów zgłaszanych pośmiertnie). Nagroda może być przyznana danej osobie/instytucji tylko raz. W roku 2018 r. zostanie przyznanych nie więcej niż sześć Nagród.
Wnioski o przyznanie Nagrody należy zgłaszać osobiście lub pocztą do 5 marca 2018 r. na adres: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, ul. Janickiego 30, 71-270 Szczecin, z dopiskiem „Świadek Historii".
Formularze zgłoszenia są dostępne na stronie Oddziału IPN w Szczecinie: https://szczecin.ipn.gov.pl/pl9/aktualnosci/46710,IV-edycja-Nagrody-Honorowej-Swiadek-Historii-Szczecin-termin-zglaszania-kandydat.html
Upamiętnienie osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą, odznaczonych przed 1939 rokiem Krzyżem lub Medalem Niepodległości – to idea ogólnopolskiego konkursu „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej", przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach Obchodów Stulecia Niepodległości Polski. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda. Zgłoszenia przyjmowane będą do 31 marca 2018.
Konkurs adresowany jest tym razem do młodzieży szkolnej – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczniów szkół polonijnych i członków organizacji młodzieżowych – pragnąc zachęcić ją do własnych poszukiwań historycznych. Zapraszamy do udziału również rodziców z dziećmi.
Zadaniem uczestników konkursu jest wybranie osoby odznaczonej Krzyżem lub Medalem Niepodległości (związanej z ich miejscowością, rodziną), zebranie informacji o bohaterze (zdjęcia, pamiątki, relacje krewnych, odnalezienie odznaczenia) oraz zaprezentowanie wyników swoich poszukiwań w formie plakatu edukacyjnego, filmu bądź bloga. Efekty pracy powinny zostać przedstawione społeczności lokalnej lub szkolnej.
Aby zainspirować młodzież szkolną do poszukiwań w swoich miejscowościach i środowiskach osób zasłużonych w walce o niepodległość, udostępniona zostanie baza osób odznaczonych Krzyżem i Medalem Niepodległości, umieszczona na specjalnej witrynie internetowej przygotowanej przez IPN – niezwyciezeni1918-2018.pl.
Pragniemy zachęcić młodzież do własnych poszukiwań historycznych, których efektem będzie upamiętnienie lokalnych bohaterów.
* * *
Krzyż i Medal Niepodległości miały charakter odznaczenia wojskowego. Ustanowiono je rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 29 października 1930 roku w hołdzie osobom, które „zasłużyły się czynnie dla niepodległości Ojczyzny w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania, oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918–1921, z wyjątkiem wojny polsko-rosyjskiej na obszarze Polski".
Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej Oddziału IPN w Szczecinie: https://szczecin.ipn.gov.pl/pl9/aktualnosci/46545,Przypomnijmy-Bohaterow-Niepodleglosci-Konkurs-Niezwyciezeni-19182018-Pokolenia-N.html oraz na portalu niezwyciezeni1918-2018.pl