W całym kraju występują znaczne przekroczenia norm pyłów PM 2,5 i PM10 oraz benzo(a)pirenu. Negatywne skutki
zanieczyszczenia powietrza wpływają na mieszkańców Polski jeszcze przed ich urodzeniem i towarzyszą im przez całe życie, powodując niską jakość życia i przedwczesne zgony. Głównym źródłem zanieczyszczeń, według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, są procesy spalania poza przemysłem, czyli przede wszystkim indywidualne ogrzewanie budynków mieszkalnych. Udział gospodarstw domowych w krajowej emisji wynosi w przypadku pyłu zawieszonego całkowitego 32%, benzo(a)-pirenu - 78% pyłów PM10 - 40% oraz pyłów PM2,5 - 41%.
Więcej o tym dlaczego tak ważne jest czyste powietrze przeczytasz tu.
Bezpieczeństwo, także zdrowotne, jest odpowiedzialnością państwa. Odpowiada za nie rząd, na mocy ustaw, pod kontrolą Parlamentu. Samorządy województw, które odważnie wprowadziły uchwały tzw. antysmogowe, a także gminy, które starają się walczyć o czyste powietrze na swoim terenie, nie mogą pozostać bez wsparcia regulacjami krajowymi i realnym finansowaniem ochrony powietrza.
- Przypomnę, że 1990 roku większość polskich wód nie spełniało żadnych kategorii, bo w Polsce nie było żadnych oczyszczalani. Ten proces trwa do dziś, ale obecnie w większości polskich jezior i wód możemy pływać. Na realizację tego projektu wydano już ponad sto miliardów złotych. Konsekwencja, systematyczność i dobry program to gwarancja sukcesu. Dlatego jako klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej zamierzamy złożyć stosowny projekt ustawy wraz z uzasadnieniem dotyczący czystości powietrza w sejmie. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu na konsutację przede wszystkim z samorządami – dodał.