Skąd pomysł na tego typu festiwal w takim miejscu jak Koszalin ?
- Koszalin jest wspaniałym i można śmiało powiedzieć "akordeonowym" miastem. Ma wspaniałą publiczność, przed którą chcą się zaprezentować największe światowe akordeonowe gwiazdy. Do tego działa w Koszalinie jedyna w Polsce amatorska Orkiestra Akordeonowa i kilka mniejszych zespołów, które zdobywają nagrody na największych konkursach i festiwalach całego świata.
Jacy artyści wystąpią w tym roku?
- Przed nami XVII już edycja Międzynarodowego Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej.
Corocznie organizatorem festiwalu jest Centrum Kultury 105 w Koszalinie.
Tak, jak co roku, w ostatni weekend września (21 – 24), na cztery dni Koszalin stanie się – śmiało można to powiedzieć akordeonową stolicą nie tylko Polski, ale i Europy. To do nas bowiem od 17 lat zjeżdżają się najwybitniejsi akordeoniści i profesorowie z całego kontynentu, do tego zespoły amatorskie i zawodowe. W tym roku przewidujemy około 80 uczestników.
Oprócz prezentacji zespołów amatorskich i szkolnych, które odbywać się będą w piątek i sobotę (22, 23 września) w sali „Clubu 105”, prowadzone przez najwybitniejszych profesorów warsztaty. W tym roku będą to: prof. Jerzy Siemak z Akademii Sztuki w Szczecinie, prof. Aleksanr Rudnitski z Białorusi oraz prof. Roman Jbanov z Francji.
Szczególnie serdecznie zapraszamy na koncerty wieczorne, na których jak co roku, wystąpią największe gwiazdy akordeonu. W czwartek (21 września), o godzinie 18:00 – koncert inauguracyjny, który tradycyjnie już rozpoczną koszalińscy akordeoniści (zespoły działające w Centrum Kultury 105), a po nich nasza gwiazda – prof. Roman Jbanov. Oprócz solowego programu, zagra z towarzyszeniem orkiestry symfoniczej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. W programie wielkie hity muzyki akordeonowej.
W piątek (22 września), o godzinie 18:00 zaprezentuje się zespół instrumentów narodowych z Białorusi “Dominanta”. Jest to jedna z “perełek”, które udało się zaprosić na nasz festiwal. Koszalinianie będą mieli rzadką okazję posłuchać zestawu wspaniałych narodowych instrumentów, a główną rolę grają oczywiście akordeony.
W sobotę (23 września), o godzinie 18:00 zagra Poznański Kwintet Akordeonowy. Zespół był już dwukrotnie gościem naszego festiwalu. Za każdym razem występuje z innym repertuarem i za każdym razem jest gorąco oklaskiwany przez naszą publiczność.
W niedzielę (24 września), o godzinie 12:00 - koncert galowy, na którym wystąpią wszystkie zespoły uczestniczące w festiwalu. Na koniec, tradycyjnie już zagra Wielka Orkiestra Festiwalowa, złożona ze wszystkich uczestników festiwalu. Można śmiało powiedzieć, że jest to największa orkiestra akordeonowa świata!
Wszystkie koncerty odbywać się będą w sali widowiskowej Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Jakiego repertuaru możemy się spodziewać?
- Wszyscy wykonawcy są zawsze proszeni o zaprezentowanie całego przekroju swoich możliwości. Zawsze jednak dbamy o to, by koncerty porywały naszą wspaniałą publiczność. Będzie zatem dużo rozrywki, ale też pokażemy akordeon i jego możliwości wykonawcze od strony muzyki klasycznej.
Czy akordeon cieszy się popularnością w dzisiejszym świecie?
- Wystarczy popatrzeć na nasz festiwal...
Niejednokrotnie okrzyknięty największym festiwalem akordeonowym na świecie.
Przy okazji każdej edycji festiwalu udowadniamy niesamowite możliwości solowe i zespołowe tego instrumentu, a także w zestawieniu z innymi instrumentami. Z jego popularnością chyba nie jest najgorzej, skoro na nasz festiwal za każdym razem przyjeżdża od 50 do 150 uczestników z dosłownie całej europy. Spójrzmy choćby na " nasze podwórko"... w Centrum Kultury 105 w Koszalinie mamy około 30 uczestników w różnym wieku (od 6 do 76 lat!).
Co przekonuje młodych akordeonistów do wzięcia udziału w Festiwalu Akordeonowym?
- Renoma festiwalu, budowana przez organizatorów - Centrum Kultury 105w Koszalinie. Od 17 lat daje bardzo wymierne efekty. Jesteśmy znani w całej Polsce i Europie. Stajemy się dosłownie stolicą akordeonu na cztery dni. To do nas przyjeżdżają najwięksi i chcą u nas wystąpić. Zespoły amatorskie mają bardzo rzadką okazję uczestniczenia w warsztatach prowadzonych przez najwybitniejszych profesorów akordeonu. Granie w największej orkiestrze akordeonowej świata, która wystąpi na koncercie galowym również jest przeogromnym przeżyciem dla wszystkich biorących udział uczestników Festiwalu.