Uniwersjadowe złoto dla Hołub i Witek

Autor Art za PZLA 26 Sierpnia 2017 godz. 5:25
W trzecim dniu rywalizacji lekkoatletów podczas 29. Uniwersjady w Tajpej Małgorzata Hołub w biegu na 400 m i Marcelina Witek (obok w miniaturce) w rzucie oszczepem zdobyły złote medale, Joanna Linkiewicz na dystansie 400 m przez płotki – srebrny i Rafał Omelko na 400 m – brązowy.

Po 17 finałach w klasyfikacji medalowej prowadzi Polska 3–2–1 przed Niemcami 3–0–1.
W klasyfikacji punktowej Polska zgromadziła 73 pkt, drugie miejsce dzielą Niemcy i Włochy po 35 pkt.

Podobnie jak przed dwoma laty złoto i srebro na 400 m przypadło Małgorzacie Hołub (51.76) i Justine Palframan z Południowej Afryki (51.83). Tym razem jednak to Polka stanęła na najwyższym stopniu podium. Po brąz sięgnęła Rumunka Bianca Razor (51.97). Iga Baumgart zajęła szóste miejsce (52.46).

Marcelina Witek rozpoczęła finałowy konkurs rzutu oszczepem od 11. miejsca, następnie przesunęła się na siódme i piąte. W przedostatniej kolejce wynikiem 63.31 poprawiła rekord życiowy (ustanowiony podczas ME U23 w Bydgoszczy, gdy zdobywała brąz) obejmując prowadzenie. Polka wyprzedziła Marinę Sato (Japonia) 62.37 i Jenni Kangas (Finlandia) 60.98. 60 metrów przekroczyły również Turczynka Eda Tugsuz (60.75, rekord życiowy 67.21) i Niemka Christin Hussong (60.59).

W biegu na 400 m przez płotki Joanna Linkiewicz (55.90) do złota sprzed dwóch lat dorzuciła srebro. Triumfowała Ayomide Folorunso (Nigeryjka w barwach Włoch) 55.63, młodzieżowa mistrzyni Europy z Bydgoszczy. Trzecie miejsce zajęła Olena Kolesniczenko (Ukraina) 56.14, a czwarte – Aleksandra Gaworska 57.25.

Na dystansie jednego okrążenia Rafał Omelko z wynikiem 45.56 uplasował się na trzeciej pozycji, za Luguelinem Santosem z Dominikany, wicemistrzem olimpijskim z Londynu, 45.24 i Kubańczykiem Yoandysem Lescay’em 45.31. Kajetan Duszyński z rezultatem 46.50 zajął czwarte miejsce.

W biegu na 1500 m Grzegorz Kalinowski był czwarty (3:44.57) a Mateusz Borkowski – dwunasty (3:50.99). Zwyciężył NIemiec Timo Benitz ((3:43.45).
W biegu na 800 m Paulina Mikiewicz-Łapińska zajęła siódme miejsce (2:04.19), wygrała – początkowo zdyskwalifikowana – Kubanka Rose Almanza (2:02.21).
W skoku wzwyż Norbert Kobielski pokonał wysokość 2.15 (10. lokata), wygrał Niemiec Falk Wendrich (2.29).

W skrócie o startach pozostałych Polaków.
200 m – Agata Forkasiewicz (24.10) i Małgorzata Kołdej (24.43) zakończyły rywalizację na półfinale.
100 m przez płotki – Karolina Kołeczek z trzecim czasem (13.42) awansowała do półfinału.
400 m przez płotki – Patryk Dobek (49.77) wygrał swoją serię półfinałową.
Skok o tyczce (kwalifikacje, min. 5.30) - Robert Sobera i Mateusz Jerzy nie zaliczyli pierwszej wysokości (odpowiednio 5.30 i 5.20).
200 m – Artur Zaczek (21.48) wystąpi w półfinale, odpadł Piotr Mitka (21.68)