Lipiec w miejscowościach nadmorskich podległych Komendzie Miejskiej Policji w Koszalinie przebiegał bardzo intensywnie. Potwierdzają to statystyki oraz liczba przeprowadzonych interwencji. Posterunek Policji w Mielnie otrzymał w tym miesiącu wsparcie 20 funkcjonariuszy z KWP w Szczecinie, 10 policjantów, którzy odbywali proces adaptacji zawodowej oraz 20 słuchaczy Szkoły Policji w Słupsku.
W omawianym okresie funkcjonariusze wykonali w pasie nadmorskim ponad 630 służb oraz dodatkowo 98 służb płatnych. Głównie były to patrole piesze. Pięć dni w tygodniu na wody jeziora Jamno wypływał patrol złożony z policjanta i ratownika WOPR. Dodatkowo kilka razy w tygodniu, a obowiązkowo w każdy weekend lipca, służbę na terenie podległym Posterunkowi Policji w Mielnie pełnili przewodnicy psów służbowych i policjanci z „grupy szturmowej”. Każdego dnia na drogi pasa nadmorskiego wyjeżdżało kilka partoli koszalińskiej drogówki.
W trakcie sezonu letniego policjanci podejmowali wiele interwencji. Ich wspólne działania doprowadziły m.in. do zatrzymania trzech mężczyzn, którzy dokonali kradzieży silników pozaburtowych i sieci rybackich na terenie gminy Mielno o łącznej wartości prawie 15 tysięcy złotych. Sprawcy usłyszeli zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem, za które grozić im może nawet kara do 10 lat pozbawiania wolności. Kolejne zatrzymanie dotyczyło 34-latka, który wykorzystując nieobecność turystów w hotelowym pokoju dokonał kradzieży pieniędzy w kwocie 15 tysięcy złotych. Mężczyzna został zatrzymany niedługo po zuchwałej kradzieży. Policjanci odzyskali również całą kwotę pieniędzy i oddali właścicielom.
Jak co roku, równolegle do pracy wykrywczej, polegającej na ujawnianiu i zatrzymywaniu sprawców odnotowywanych przestępstw oraz wykroczeń, policjanci realizowali założenia wynikające z prowadzonej prewencji kryminalnej. Ich celem było podnoszenie bezpieczeństwa mieszkańców i odwiedzających nas turystów. Tylko w lipcu mundurowi w miejscowościach nadmorskich przeprowadzili szereg akcji profilaktycznych. W ramach ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” realizowali dobrze już wszystkim znane inicjatywy, takie jak; „Bezpieczna plaża”, „Bezpiecznie nad wodą”, „Nie daj się ustrzelić złodziejowi” czy „Pozory mylą - dowód nie!”. Kolejny rok na naszym terenie prowadzona jest kampania profilaktyczna pn. „Pilnuj swego! Nie ułatwiaj mu niczego”. Odnosi ona do odpowiedzialnych zachowań związanych z obowiązkiem zabezpieczania swojego mienia przed kradzieżą czy włamaniem i prowadzona była w lipcu także na terenie gminy Mielno.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo turystów wypoczywających w pasie nadmorskim naszego powiatu i tych korzystających z lokali rozrywkowych mundurowi przestrzegali przed zawieraniem przygodnych znajomości, rozdając ulotki informacyjne.
W ramach wspomnianych działań mundurowi spotykali się także z dziećmi i młodzieżą przebywającymi na koloniach w miejscowościach nadmorskich. Wizyty mundurowych wśród tej grupy wiekowej miały na celu zminimalizowanie zagrożeń oraz przeciwdziałanie wszelkim zjawiskom negatywnie oddziałującym na najmłodszych. Policjanci kontrolowali także placówki wypoczynku wakacyjnego i kąpieliska. Wspólnie z instytucjami pozapolicyjnymi mundurowi w ciągu ostatniego miesiąca przeprowadzili liczne kontrole min. wesołych miasteczek, punktów gastronomicznych czy sprzedaży odzieży i alkoholi.
W lipcu, pomimo nieustannych apeli i prowadzonych kontroli, policjanci zatrzymali 103 nietrzeźwych kierujących. Dane te dotyczą zarówno kierowców w stanie po użyciu alkoholu, jak również tych będących w stanie nietrzeźwości, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla siebie jak i innych użytkowników dróg.
Na terenie gminy Mielno mundurowi podjęli w lipcu ponad 1800 legitymowań i ponad 850 interwencji. Za wykroczenia porządkowe, szczególnie uciążliwe dla mieszkańców i turystów, łącznie nałożyli 495 mandatów karnych. Za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym ukarali 233 osoby, a ponad 100 pouczyli. Niestety w pierwszym miesiącu sezonu letniego na drogach naszego powiatu nie obyło się bez wypadków i kolizji drogowych. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w trakcie jednego miesiąca ujawnili 1813 wykroczeń, z czego na 1400 kierujących nałożyli mandaty karne. Za brawurową jazdę ukaranych zostało 710 kierowców, za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa 285, a za nieprawidłowe wyprzedzanie 145. Funkcjonariusze za zły stan techniczny pojazdu zatrzymali 244 dowodów rejestracyjnych i 41 uprawnień do kierowania, w tym 15 za jazdę „50+” w terenie zabudowanym.
Przed nami kolejny miesiąc wakacji, pamiętajmy, że bezpieczeństwo jazdy to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięte umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy. Alkohol jest przyczyną wielu tragicznych w skutkach wypadków. Siadając za kierownicę pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić urlop. Na drodze nie ma miejsca na brawurę i szybką jazdę. Nie można zapominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa za każdym razem, kiedy wsiadamy do auta.