Przypomnijmy, że uzasadnieniem dla wprowadzania zmian funkcjonowania WFOŚiGW miały być oszczędności w funkcjonowaniu ich organów. W związku z tym Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego już w dniu 4 kwietnia 2017 r. jako pierwszy w Polsce podjął decyzję o znaczącym obniżeniu wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej Funduszu, a poniedziałkową decyzją dostosował stan osobowy Zarządu Funduszu do znowelizowanych przepisów.
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego uznaje tym samym, że wypełnił intencje ustawodawcy określone w zmianach i uzasadnieniach. Próby zmian w składzie Zarządu przez Radę Nadzorczą WFOŚIGW oznaczać będą chęć politycznego przejęcia samorządowej osoby prawnej przez polityków PiS, dla której nie ma akceptacji władz regionu.
Jednocześnie w zw. z podjęciem przez Sejm RP prac nad kolejną nowelizacją Prawa ochrony środowiska zmierzającą do odebrania dalszych kompetencji Sejmikom i Zarządom Województw w odniesieniu do WFOŚiGW, Zarząd zamierza wspólnie z innymi regionami w ramach Konwentu Marszałków zwrócić się do Ministerstwa Środowiska i Sejmu RP, z wnioskiem o dalej idące zmiany porządkujące sytuację wokół polityki środowiskowej w regionach, m.in. o:
Takie działania będące de facto scentralizowaniem realizacji zadań środowiskowych, zdejmą z województw odpowiedzialność i obowiązki związane z funkcjonowaniem samorządowej osoby prawnej jakimi są WFOŚiGW, na które w chwili obecnej odbierany jest wpływ samorządom województw.
Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego