Kierowcy przejeżdżając przez przejazdy kolejowe bez zapór na terenie powiatu koszalińskiego nie zawsze zachowują należytą ostrożność. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia policjanci interweniowali dwukrotnie.
We wtorek krótko przed godziną 20. na przejeździe kolejowym w miejscowości Uliszki między Koszalinem a Kołobrzegiem doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Zginęła młoda, 20-letnia kobieta. Kierująca peugeotem 206 zjeżdżając z drogi krajowej nr 11 w stronę miejscowości Dworek wjechała wprost pod nadjeżdżający pociąg osobowy relacji Kołobrzeg – Koszalin.
Kolejne zdarzenie miało miejsce dzisiejszego poranka w miejscowości Giezkowo w gminie Świeszyno. 21-letni kierowca hondy jadąc od strony Koszalina, najprawdopodobniej nie zastosował się do znaku "Stop" na przejeździe kolejowym i wjechał pod pociąg relacji Słupsk-Przemyśl. Mężczyzna z ogólnymi obrażeniami ciała został przewieziony do koszalińskiego szpitala.
Biorąc pod uwagę statystyki wypadków drogowych okazuje się, że przejazdy kolejowe są jednymi z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze. Wiąże się to między innymi z dużą różnicą masy i prędkości pomiędzy pojazdami kołowymi, a pojazdami szynowymi.
Policjanci apelują, aby zbliżając się do miejsca, w którym tory kolejowe przecinają się z drogą, kierowcy zachowali szczególną ostrożność, a mianowicie;
zbliżając się do przejazdu kolejowego należy zwolnić oraz wzrokowo i słuchowo upewnić się, że po torach nie zbliża się pociąg,
w przypadku przejazdów wielotorowych nigdy nie należy wjeżdżać na tory bezpośrednio po przejechaniu pociągu, ale zaczekać, aż pociąg odjedzie na taką odległość, abyśmy mogli stwierdzić, czy po innych torach nie poruszają się inne pociągi,
na przejazdach kolejowych należy uważać szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności (mgła, zawieja śnieżna, noc),
dojeżdżając do przejazdu, należy poruszać się z taką prędkością, która umożliwi w razie potrzeby zatrzymanie pojazdu przed torami kolejowym.
Jeżeli przed przejazdem kolejowym widnieje znak pionowy "Stop”(B-20), należy bezwzględnie zatrzymać pojazd, a następnie upewnić się, czy nie nadjeżdża pociąg. Gdy nie stwierdzimy jego obecności, należy przejechać przez przejazd.