Projekt pozwala Czytelnikom na kontakt z przedstawicielami grup obarczanych stereotypami, narażonych na wykluczenie i gorsze traktowanie. Żywa Biblioteka polega na osobistej rozmowie z reprezentantem czy reprezentantką grupy doświadczającej stygmatyzacji. Rozmowa z Żywą Książką ma swobodny charakter i odbywa się w przyjaznej atmosferze. Warto jednak podkreślić, że Żywa Biblioteka ma być narzędziem zmiany społecznej. Założeniem przedsięwzięcia jest edukacja o prawach człowieka.
Wydarzenie było zorganizowane w konwencji biblioteki – były Żywe Książki (czyli przedstawiciele grup traktowanych stereotypowo), byli Czytelnicy (czyli goście – osoby, które bibliotekę odwiedzają i rozmawiają z Żywymi Książkami), byli także Bibliotekarze – gospodarze, którzy czuwają nad przebiegiem wydarzenia i „wypożyczają” Książki.
Książka w Żywej Bibliotece ma wyjątkowe znaczenie. Jej rola polega na szczerej rozmowie z Czytelnikiem. To szczególne spotkanie „twarzą w twarz” ma przede wszystkim wpłynąć na uprzedzenia względem konkretnej grupy - mniejszości, którą Książka reprezentuje. Rolą Książki nie jest jednak promocja swojego stylu życia czy światopoglądu. Rozmowa z Czytelnikiem jest dialogiem, próbą zrozumienia, oswojenia z innością. Wierzymy, że wpłynie to znacząco na zmianę postaw, przyczyni się do wzajemnego poznania, szacunku i tolerancji.
Tytuły Żywych Książek, z którymi można było porozmawiać w tym roku:
W sali kinowej KBP miała miejsce dyskusja o przejawach dyskryminacji w Polsce, którą poprowadził trener antydyskryminacyjny Radosław Bednarski. Do wieczora trwały rozmowy z Żywymi Książkami.