W dwudziestu kategoriach Fryderyków 2017 konkurowało:
277 albumów z polską muzyką rozrywkową
90 albumów jazzowych
121 albumów z muzyką poważną
277 utworów muzycznych
273 teledyski
59 debiutujących artystów łącznie w muzyce rozrywkowej i jazzowej
Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone 26 kwietnia 2017 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Transmisję z Gali wyemituje TVP2 (tego samego dnia, o godz. 22.20). Wręczenie nagród w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się 24 kwietnia 2017 roku – podczas uroczystości w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Jak co roku, obu uroczystościom towarzyszyć będą występy czołowych polskich artystów. Po raz 11. partnerem ZPAV przy organizacji gali wręczenia statuetek jest Agencja STX Jamboree. KATEGORIE
Statuetki Fryderyk 2017 zostaną przyznane w dziewięciu kategoriach muzyki rozrywkowej, ośmiu kategoriach muzyki poważnej i trzech kategoriach jazzowych. Tak jak w poprzednich edycjach, statuetkę dla zwycięskich albumów muzyki rozrywkowej oraz jazzowej otrzymają zarówno wykonawcy, jak i producenci. W kategorii Utwór Roku statuetki trafią do wykonawcy, autora tekstu oraz kompozytora muzyki nagrodzonego utworu.
Podczas gali wręczenia nagród Fryderyk 2017 poznamy zwycięzców w następujących kategoriach:
MUZYKA ROZRYWKOWA
Album Roku Alternatywa
Album Roku Elektronika
Album Roku Hip Hop
Album Roku Muzyka Korzeni (w tym blues, country, folk, muzyka świata, reggae)
Album Roku Pop
Album Roku Rock (w tym hard, metal, punk)
Fonograficzny Debiut Roku
Teledysk Roku
Utwór Roku
JAZZ
Jazzowy Album Roku
Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku
Jazzowy Artysta Roku
MUZYKA POWAŻNA
Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa
Album Roku Muzyka Dawna
Album Roku Muzyka Kameralna
Album Roku Recital Solowy
Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca
Album Roku Muzyka Współczesna
Najlepszy Album Polski Zagranicą
Najwybitniejsze Nagranie Muzyki PolskiejZASADY
Edycja 2017 obejmuje wydawnictwa, które zostały wprowadzone do obrotu między 1 stycznia a 31 grudnia 2016 roku. W konkursie FRYDERYK biorą udział nagrania, które zostały zgłoszone przez wytwórnię fonograficzną, samego artystę lub jego managera.
Zarówno tryb zgłaszania wydawnictw, jak i obie tury głosowania odbywają się drogą elektroniczną. Zgłaszający mają możliwość dołączenia do zgłoszenia opisu albumu, zdjęcia okładki oraz materiału muzycznego w postaci plików mp3, co w znaczący sposób ułatwia głosującym zapoznanie się z propozycjami i podjęcie decyzji przy typowaniu.
W pierwszej turze głosowania (od 22 lutego do 6 marca 2017 roku) jury – ponad 1200 członków Akademii Fonograficznej – oddawało głosy na wszystkie zgłoszone do konkursu pozycje. W ten sposób zostały wyłonione ogłaszane dziś nominacje do nagrody Fryderyk 2017. W tegorocznej edycji w dwóch kategoriach liczba zgłoszonych pozycji nie przekroczyła 10 – zgodnie z regulaminem nagród, w takiej sytuacji liczba nominacji zmniejszona zostaje do trzech (z pięciu). I tak, w edycji 2017 tylko trzy płyty uzyskały nominacje w kategoriach Album roku muzyka dawna oraz Najlepszy album polski za granicą.
W drugiej turze głosowania członkowie Akademii Fonograficznej oddadzą głos na jedną z nominacji w każdej kategorii. Laureatów w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej poznamy 26 kwietnia 2017 roku podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Warszawie, a zwycięzców w muzyce poważnej – 24 kwietnia 2017 roku podczas uroczystości w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
LAUREACI NAGRODY ZŁOTY FRYDERYK
Jak co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury.
W edycji 2017 laureatami tych szczególnych wyróżnień – nagród ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych – zostali:
MUZYKA ROZRYWKOWA
Zespół DŻEM – legendarna grupa bluesrockowa, nieprzerwanie na scenie muzycznej od
niemal czterdziestu lat.
MUZYKA JAZZOWA
Urszula Dudziak – światowej sławy wokalistka jazzowa o niezwykłej skali głosu, swobodzie i
perfekcji intonacji oraz oryginalnej technice wokalnej.
MUZYKA POWAŻNA
Piotr Paleczny – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, pedagog muzyczny, juror wielu
międzynarodowych konkursów pianistycznych. W historii Fryderyków nagrodę Złoty Fryderyk otrzymali:
Muzyka Rozrywkowa: Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Marek Jackowski, Lech Janerka, Jacek Kaczmarski, Marek Karewicz, Olga „Kora” Sipowicz, Wojciech Młynarski, Tadeusz Nalepa, Czesław Niemen, Jerzy Połomski, Irena Santor, Józef Skrzek.
Muzyka Jazzowa: Wojciech Karolak, Andrzej Kurylewicz, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Tomasz Szukalski, Jarek Śmietana, Michał Urbaniak, Jan „Ptaszyn” Wróblewski.
Muzyka Poważna: Jan Ekier, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Kazimierz Kord, Konstanty Andrzej Kulka, Bernard Ładysz, Jerzy Maksymiuk, Ewa Michnik, Krzysztof Penderecki, Władysław Szpilman, Antoni Wit, Krystian Zimerman.
AKADEMIA FONOGRAFICZNA
Akademia Fonograficzna, zrzeszająca dziś ponad 1200 artystów, twórców, producentów, wydawców i innych profesjonalistów z branży fonograficznej oraz dziennikarzy muzycznych, powstała w grudniu 1999 r. Każdego roku do członkostwa w Akademii Fonograficznej zapraszani są nominowani w kolejnych edycjach nagród Fryderyk.
Nad stroną merytoryczną nagród Fryderyk w każdej edycji czuwają Rady Akademii Fonograficznej trzech sekcji (muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej), których zadaniem jest m.in. analiza nadesłanych zgłoszeń pod względem zgodności z regulaminem oraz zawartymi w nim definicjami poszczególnych kategorii.
Członkami Rad Akademii w edycjach 2017–2018 są: