- Nowe miejsca w przedszkolach to konieczność, tak w obszarach miejskich jak i wiejskich. Obecny Regionalny Program Operacyjny znacząco pomaga wypełnić tę lukę. Lukę, z którą stykają się przede wszystkim rodzice chcący wrócić na rynek pracy. Obserwujemy, że inwestycje w przedszkola są równie mocno wyczekiwane przez zachodniopomorskich pracodawców, gdyż coraz częściej nie mogą oni znaleźć pracowników – powiedział marszałekwojewództwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Nowe miejsca wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3 - 4 lata oraz dostosowanie już istniejących ośrodków do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. To jedne z najpilniejszych potrzeb edukacji przedszkolnej. Właśnie na te cele będzie można zdobyć dofinansowanie w konkursie - 8.1 Upowszechnianie edukacji przedszkolnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
Konkurs umożliwia zdobycie wsparcia także na rozszerzenie oferty o zajęcia zwiększające szanse edukacyjne dzieci. Chodzi np. o zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, socjoterapeutyczne stymulujące rozwój psychoruchowy, czy rozwijające kompetencje społeczno-emocjonalne, czy w końcu wydłużenie godzin pracy ośrodków wychowania przedszkolnego. O dofinansowanie będą mogły aplikować również projekty pozwalające na wzmocnienie kompetencji nauczycieli ośrodków wychowania przedszkolnego, tworzące i rozwijające sieci współpracy, a także rozwijające współpracę np. specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi oraz szkołami kształcącymi dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami. Konkurs jest dedykowany wszystkim formom prawnym zgodnym z klasyfikacją form prawnych podmiotów gospodarki narodowej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność oświatową. W konkursie prowadzonym przez Wojewódzki Urząd Pracy pula środków do zdobycia wyniesie 11 560 000 zł. Maksymalny poziom wsparcia projektu to 85 %. Wnioski będzie można składać od 27 lutego do 5 kwietnia 2017 r.
W RPO WZ 2014-2020 na upowszechnianie edukacji przedszkolnej przewidziano ponad 40 mln zł. Zakłada się że ponad 2 tys. dzieci zostanie objętych wsparciem w postaci dodatkowych zajęć zwiększających ich szanse edukacyjne w edukacji przedszkolnej, a dofinansowanie otrzyma ponad 2 tys. miejsc wychowania przedszkolnego. W przypadku żłobków przewidywane jest utworzenie 1,5 tys. miejsc w żłobkach i objęcie wsparciem podobnej liczby osób opiekujących się dziećmi w wieku do lat 3. Ze wsparcia skorzysta również kilkuset nauczycieli.