Każdego roku koniec listopada jest czasem, kiedy pracownicy socjalni mają swoje święto – Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji przedstawiciele placówek pomocy i integracji społecznej, organizacji pozarządowych, terapeuci oraz wolontariusze spotykają się na regionalnych uroczystościach, wykorzystując ten czas do wymiany doświadczeń i rozmów o tym, jak pomagać innym.
- Co roku spotykamy się, by pochylić czoło przed Państwa ciężką i wymagającą wielkiego serca, ciepła i empatii pracą. Zawód ten wymaga też wysokich kwalifikacji i kompetencji. Pomoc, opieka, wspomaganie to esencja i treść Państwa codziennej pracy. Bardzo się cieszę, że przedstawiciele z całego województwa przybywają do Szczecina na regionalną uroczystość, by świętować, ale i porozmawiać - mówił podczas uroczystości Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Podczas regionalnej gali poznaliśmy laureatów konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Liderzy Służb Społecznych”. Konkurs ten rozstrzygany jest w jest w czterech kategoriach: „Lider Pracy Socjalnej”, „Lider Wsparcia Rodziny”, „Lider Zarządzania” oraz „Lider Pozarządowy” i ma na celu upowszechnianie pozytywnego wizerunku pracowników, instytucji, organizacji działających w sferze pomocy i integracji społecznej.
„Lider Pracy Socjalnej”
W kategorii „Lider Pracy Socjalnej” nagrodę otrzymała Anna Malinowska – pracownik socjalny w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach. Pani Anna Malinowska w swojej pracy wykorzystuje nowatorskie metody, iInicjuje działania mające na celu aktywizację społeczności lokalnej oraz wspierania rodzin dysfunkcyjnych. Jej działania wpłynęły na zmianę wizerunku Ośrodka Pomocy Społecznej w Policach, który stał się kreatorem lokalnej polityki społecznej skierowanej do wszystkich mieszkańców gminy.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Monika Dobrzaniecka – specjalista pracy socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Węgorzynie, Bożena Sasyn – starszy pracownik socjalny w Dziale Pieczy Zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Szczecinie, Rafał Turlej – specjalista pracy socjalnej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Agnieszka Bocian – specjalista pracy socjalnej w Ośrodku Pomocy Społecznej w Barlinku, Barbara Głowacka – starszy specjalista pracy socjalnej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Złocieńcu oraz Barbara Wieczorek – starszy pracownik socjalny w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mirosławcu.
„Lider Wsparcia Rodziny”
W kategorii „Lider Wsparcia Rodziny” nagrodę otrzymała Dorota Chlebowska – starszy asystent rodziny w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Pani Dorota w swojej pracy angażuje się w integrację rodzin korzystających ze wsparcia asystenta rodziny. Organizuje m.in. słuchanie dzieciom bajek terapeutycznych i zajęcia z twórczości plastycznej. Autorski projekt socjalny laureatki „Bajkowy Świat Dziecka” - przyczynia się do aktywnego spędzania czasu wolnego z dzieckiem, wzmacnia więzi rodzinne i pobudza rozwój psychiczny dzieci.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Iwona Rybska – asystent rodziny w Ośrodku Pomocy Społecznej w Policach oraz Aleksandra Jakubowska – asystent rodziny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bierzwniku.
„Lider Zarządzania”
W kategorii „Lider Zarządzania” nagrodę otrzymała Barbara Felska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdwinie. Pani Barbara w swojej pracy wykorzystuje kapitał ludzki, zasoby, umiejętności i wiedzę, jakimi dysponują zarówno osoby indywidualnie, jak i społeczność. Inicjuje działania innowacyjne, jak np. powołanie Partnerstwa Lokalnego Gminy Świdwin.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Zdzisław Iwanicki – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku Zdroju, Krystyna Berdyńska – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie, Elżbieta Jakubiak – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach, Agnieszka Wolniak – kierownik Działu pieczy Zastępczej i Poradnictwa Specjalistycznego w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Świnoujściu.
„Lider Pozarządowy”
W kategorii„Lider Pozarządowy” nagrodę marszałka przyznano Kołu Terenowemu Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym W Policach, którego przewodniczącym jest Zdzisław Gorący. Organizacja działa od 1999 r. a jej celem jest budowanie systemu oparcia społecznego na rzecz osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Na co dzień pracownicy ośrodka przygotowują osoby niepełnosprawne do normalnego życia i zapewniają im wsparcie w formie: warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowego domu samopomocy, mieszkania treningowego i klubu „Sasanka”.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Zbór „Betel” w Szczecinie, Zachodniopomorski Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Mediatorów w Szczecinie oraz Oddział Powiatowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Połczynie Zdroju.
Odznaczenia „Przyjaciel Dziecka"
W trakcie uroczystości prezes Zarządu Oddziału Regionalnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Zygmunt Pyszkowski nadał odznaczenia „Przyjaciel Dziecka” osobom działającym na rzecz i dla dobra dzieci.
Odznakę otrzymali:
Małgorzata Kubiak-Horniatko – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku – za działania i zaangażowanie na rzecz pomocy dzieciom umieszczonym w pieczy zastępczej i wsparcie rodzin biologicznych, w których występują problemy opiekuńczo-wychowawcze.
Małgorzata Łuczków i Anna Pianka – pełniące funkcję asystentów rodziny w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sianowie – za wspieranie rodzin, w szczególności w kształtowaniu prawidłowych relacji pomiędzy dziećmi a rodzicami oraz za realizację wielu zadań na rzecz rodzin wykraczających poza zakres obowiązków.
Elżbieta Adrabińska – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starym Czarnowie - za podejmowanie działań skierowanych na wsparcie rodzin biologicznych, w których występują problemy opiekuńczo-wychowawcze oraz zapewnienie stałego wsparcia specjalistów np. psychologa.
Magdalena Mazur-Balcerzak i Monika Lisaj-Łozińska – pracownice Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku – za szczególne zaangażowanie w pomoc dzieciom i rodzinom, w tym uwikłanym w problem przemocy oraz pomoc dzieciom z niepełnosprawnością i poszukiwanie rozwiązań w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych tych osób i ich rodzin.
Dariusz Janas – asystenta rodziny w Ośrodku Pomocy Społecznej w Świerznie – za pomoc w rozwiązywaniu problemów w rodzinach dysfunkcyjnych, stosując metodę małych kroków i uniezależnianie się rodzin od pomocy społecznej.
Regionalna uroczystość odbyła się w siedzibie Opery na Zamku w Szczecinie.