Wraz z zakończeniem Konwentu Marszałków w Kołobrzegu dobiegła końca prezydencja Pomorza Zachodniego. Podczas trzech spotkań w 2016 roku – w Szczecinie, Luboradzy i Kołobrzegu – udało się wypracować ponad 30 stanowisk, które stanowią ważny głos samorządowców w debacie ze stroną rządową.
- Okres, w którym przypadło nam uczestniczyć był momentem wielu wyzwań. Zmieniły się rządy w Polsce, zmieniła się perspektywa zarządzania państwem związana z wieloma pomysłami na różne sfery życia publicznego, które zawsze mają niebanalny wpływ na regiony. - mówił na zakończenie obrad w Kołobrzegu marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Województwo Zachodniopomorskie przewodniczyło Konwentowi Marszałków Województw RP przez całą drugą połowę 2016 roku. W tym czasie odbyły się trzy spotkania marszałków na Pomorzu Zachodnim, podczas których odbyło się wiele istotnych rozmów. Przyjętych zostało ponad 30 stanowisk. To ważny głos samorządowców w debacie ze stroną rządową.
- Przekazują naszą przepiękną i historyczną laskę marszałkowską Małopolsce. Robię to z dużym smutkiem ale i z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, przekazujemy ją w dobre, małopolskie ręce. – mówił Olgierd Geblewicz, wręczając symbolizującą przewodnictwo laskę marszałkowską marszałkowi Województwa Małopolskiego Jackowi Krupie.
Wyższe opłaty i powrót do centralnego zarządzania gospodarką wodną
Pierwszy z zachodniopomorskich konwentów gościł w stolicy Pomorza Zachodniego, Szczecinie. Marszałkowie wypowiedzieli się wówczas m.in. w sprawie projektu ustawy Prawo wodne. Odnieśli się negatywnie wobec proponowanych przez administrację rządową zmian i zwrócili się z apelem o ponowną analizę założeń projektu ustawy.
- W nowelizowanej ustawie Prawo wodne zwracamy szczególną uwagę na dwa kluczowe obszary. To usługi wodne i wprowadzenie opłat, obciążających bezpośrednio obywateli oraz powstanie spółki Wody Polskie, a tym samym pozbawienie marszałków dotychczasowych kompetencji w zakresie kształtowania polityki regionalnej w obszarze gospodarki wodnej – mówił wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa. [LINK]
PROW potrzebuje listy rezerwowych
PROW potrzebuje listy rezerwowych – to kolejne ważny głos ze szczecińskich obrad. Zapotrzebowanie na środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 znacznie przekracza limity w ramach działania. Taka sytuacja miała już miejsce chociażby przy ocenie wniosków na budowę lub modernizację dróg lokalnych. Zdaniem Marszałków Województw niezbędne jest więc stworzenie tzw. listy rezerwowych. - Chcemy przyspieszenia wydatkowania funduszy PROW i przyjęcia standardów, które są normą w przypadku innych programów, np. Regionalnego Programu Operacyjnego – zaznaczył marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. [LINK]
Debata na temat zapowiadanej reformy systemu edukacji
Gościem drugiego dnia konwentu w Szczecinie był Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, który przedstawił założenia szykowanej reformy systemu edukacji. Zakłada ona m.in. likwidację gimnazjów i powrót do 8-letniej szkoły powszechnej. Następnie młodzież będzie miała do wyboru czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub dwustopniową szkołę branżową, która ma zastąpić dzisiejsze szkoły zawodowe. Samorządowcy nie mają wątpliwości, że zmiany te nie tylko uderzą w samorządy i ich finanse, ale przede wszystkim wprowadzą chaos i będą obciążeniem dla dzieci, rodziców i nauczycieli. [LINK]
W Szczecinie zajęto się także m.in. problemami z finansowaniem rybackich lokalnych grup działania, zmianami w systemie ochrony zdrowia oraz zniesieniem przepisów dot. ochrony drzew i zakrzewień.
Drugi z Konwentów Marszałków zorganizowany został w Luboradzy (gm. Barwice). Program zdominowały wyzwania związane z wdrażaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, spuścizna po PGR-ach oraz kształt polityki sportowej i krajobraz samorządowo-gospodarczy po ustawie o OZE.
Obszary wiejskie
Jednym z tematów przewodnich konwentu były obszary wiejskie. Jak za kilka lat będzie wyglądała Polska wieś, jaki wpływ na jej kształtowanie zachowają samorządy, którym jest najbliżej do społeczności lokalnej? To tylko niektóre z pytań, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy konwentu. Dyskusja była również okazją do omówienia miejsca polskiej wsi w rządowym Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. [LINK]
Spuścizna po PGR-ach
O tym, jak radzić sobie z problemami obszarów popegeerowskich dyskutowano podczas specjalnej debaty. [LINK]
Prawo wodne wymaga czasu
Wciąż ważnym tematem były zmiany Ustawy Prawo wodne. Marszałkowie podkreślali, że projekt wciąż wymaga wielu poprawek, a planowany, niezwykle bliski termin wejścia jej w życie zaowocuje chaosem i wymiernymi stratami. Ich zdaniem przeprowadzanie tych zmian wymaga co najmniej roku czasu. [LINK]
Zamykający zachodniopomorską prezydencję konwent w Kołobrzegu podjął zasadniczą dla funkcjonowania województw sprawę niepokojących sygnałów dotyczących przyszłości ośrodków adopcyjnych oraz świadczeń rodzinnych.
Ośrodki adopcyjne do likwidacji?
– Dziś, podczas Konwentu Marszałów w Kołobrzegu otrzymaliśmy miękkie, ustne zapewnienie ze strony ministra dotyczące ustabilizowania napiętej sytuacji. Stanowisko musimy jednak podjąć. Życzymy sobie, by jak najszybciej zdezaktualizowało się – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. [LINK]
Fatalny stan niepewności
Żaden samorząd województwa w Polsce nie ma zapewnionego finansowania ustawowo zleconych zadań z zakresu administracji rządowej. Marszałkowie chcieli o tym rozmawiać z Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Elżbietą Rafalską, którą zaproszono na Konwent. Niestety pani minister nie przybyła. Reprezentował ją podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk.
W województwie zachodniopomorskim na rok 2017 rząd zamierza przeznaczyć blisko 70% mniej pieniędzy niż w roku obecnym, na działalność ośrodków adopcyjnych. Równie dramatycznie wygląda sytuacja w świadczeniach rodzinnych – województwo otrzyma zaledwie 14 % niezbędnej kwoty. Podobnie wygląda sytuacja w innych regionach. [LINK]
Podczas Konwentu poruszone zostały także budzące obawy samorządowców kwestie związane z prawem wodnym oraz ochroną zdrowia.
Konsolidacja szpitali lekiem na ich efektywność
Założenia Ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przedstawił Piotr Gryza, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Mówił o stopniach, jakie zostaną przypisane poszczególnym szpitalom i roli marszałków w zmieniającej się rzeczywistości. Podkreślił, że z punktu widzenia Ministerstwa samorządy powinny dążyć do konsolidowania podległych sobie szpitali, ponieważ zwiększy to ich efektywność.
Marszałek Zachodniopomorski Olgierd Geblewicz wskazał, że procesy konsolidacji trwają obecnie w niemal wszystkich regionach. - Wszyscy mamy takie doświadczenia, a wspólną naszą odpowiedzialnością jest podnoszenie efektywności regionalnej opieki zdrowia – powiedział. [LINK]
Zmiany w prawie wodnym wciąż budzą niepokój
Prawo wodne wzbudza gorące dyskusje od kwietnia tego roku. Wtedy po raz pierwszy samorządy województw i branże zainteresowane tematem poznały zamierzenia rządu co do zmian w obowiązującym prawie. Ostateczny kształt ustawy nadal nie jest znany, więc jako kwestia wiążąca się z wielkim zainteresowaniem społecznym stał się tematem kolejnej – trzeciej już debaty „Rzeczpospolitej” w ramach Konwentu Marszałków na Pomorzu Zachodnim. [LINK]
Komplet stanowisk można znaleźć na stronie: www.konwent.wzp.pl.
Zachodniopomorska prezydencja po 8 latach
Województwo Zachodniopomorskie przewodniczyło Konwentowi Marszałków Województw RP przez całą drugą połowę 2016 roku. W tym czasie Pomorze Zachodnie gościło obrady konwentu trzy razy: w Szczecinie (2-3 sierpnia 2016 r.), w Luboradzy k. Połczyna-Zdroju (28-30 września 2016 r.) oraz Kołobrzegu (21-23 listopada 2016 r.).
Była to trzecia prezydencja Pomorza Zachodniego na czele Konwentu Marszałków RP. Wcześniej przewodziło konwentowi w 1999 i 2008 roku.
Forum Marszałków
Idea spotkań marszałków zrodziła się we Współpracy Województwa Zachodniopomorskiego, Śląskiego i Małopolski. Pierwsze półroczne spotkanie odbyło się w grudniu 1998 roku. Konwent Marszałów RP zawiązany został równolegle z powstaniem samorządu na szczeblu województwa. Narodziła się wówczas potrzeba utworzenia forum, którego rolą byłoby działanie na rzecz efektywnej realizacji polityki rozwojowej i społecznej w regionach. Od 1999 roku takim forum jest Konwent Marszałków Województw RP, w skład którego wchodzą marszałkowie wszystkich województw RP, a jego posiedzenia odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi.
Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych. Głos Konwentu Marszałków RP wielokrotnie przyczynił się i nadal się przyczynia do wypracowania cennych koncepcji i zmian zarówno organizacyjnych, jak i ustawodawczych.