Migawki filmowe to projekt skierowany przede wszystkim do uczniów Szkoły Podstawowej im. Straży Granicznej w Sarbinowie. Realizowany jest w okresie od sierpnia do listopada 2016 roku. Jego celem jest oswojenie uczniów ze światem osób niepełnosprawności. Wdrożenie tej tematyki na kluczowym etapie rozwoju dzieci i młodzieży może wyeliminować w przyszłości lęk czy agresję, wynikające z nieznajomości zagadnienia.
Na początku września w sarbinowskiej szkole przeprowadzone zostały warsztaty. Obejmowały intensywną naukę języka migowego oraz wprowadziły zagadnienie komunikacji niewerbalnej. W zajęciach uczestniczyli wszyscy podopieczni placówki, łącznie z grupą przedszkolną. Uczniowie zrozumieli możliwe przyczyny utraty słuchu, mogli przekonać się z jakimi trudnościami wiąże się taki deficyt. Lekcje języka migowego obejmowały podstawy, takie jak alfabet palcowy oraz wprowadziły przydatne słownictwo. Zajęcia z komunikacji niewerbalnej umożliwiły uczniom lepsze zrozumienie emocji, nauczyły w jaki sposób można je rozpoznać na podstawie mowy ciała. Efektem tych zajęć jest również pobudzenie empatii.
Podczas warsztatów nagrano także krótkometrażowy film edukacyjny, który będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Aktorami zostali chętni uczniowie uczestniczący w warsztatach. W tym niemym filmie, inspirowanym znanymi baśniami, dialogi przeprowadzone zostały jedynie w języku migowym. Materiał zostanie dodatkowo uzupełniony o napisy i audiodeskrypcję, czyli dwie dodatkowe formy umożliwiające odbiór treści poprzez osoby niepełnosprawne. Ten krótki film ma na celu pokazanie, w jaki sposób osoby niewidome lub niesłyszące mogą korzystać z odbioru sztuki i rozrywki.
Dodatkowo zostanie wydana książka zawierająca opis przebiegu warsztatów oraz konspekty lekcji. Scenariusze zajęć będą obejmować naukę języka migowego, poznawanie świata osób niewidomych, poznawanie świata osób niesłyszących oraz komunikację niewerbalną. Książki zostaną rozesłane do ponad 80 szkół i przedszkoli z naszego regionu.
Projekt zostanie zakończony uroczystą prezentacją efektów – w tym filmu – w Szkole Podstawowej w Sarbinowie. Zaproszeni zostaną nie tylko uczniowie i ich rodziny ale również wszyscy zainteresowani mieszkańcy Gminy Mielno.
Projekt dofinansowano ze środków Programu "Działaj Lokalnie IX" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Gminy Mielno i Ośrodka Działaj Lokalnie w Koszalinie tj. Fundacji Nauka dla Środowiska". Ponad 50% kosztów realizacji projektu zostanie sfinansowanych z wkładu własnego Fundacji Chłopaki Znad Morza, w większości w ramach pracy wolontariackiej.