W czerwcu wojewoda zachodniopomorski wysłał do samorządów, w tym także i do Koszalina pismo z załączonym wykazem ulic, co do których nie ma wątpliwości, że propagują komunizm lub inny ustrój totalitarny I dlatego wymagają zmiany. Ów wykaz sporządził IPN.
W pismie znalazło sie jeszcze jedno ważne zdanie: “Jednocześnie podkreślenia wymaga że niezależnie od zmiany nazw budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej podanej w załączonym wykazie obowiązkiem organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego jest zweryfikowanie wszystkich pozostałych nazw i podjęcie stosownych, przewidzianych ustawą działań.
Z pewnością koszalińscy urzędnicy uznli, że mają na to jeszcze czas, bo ustawa dopiero co weszła w życie, a na realizację jej zapisów mają rok, to “ekoszalin.pl zapytał IPN, jakie zmiany w nazwach, ulic, budowli, pomników, czy patronów powinny dokonać się w Koszalinie. Oto odpowiedź:
“Władze Koszalina nie kontaktowały się z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie ws. zmiany nazw ulic. W kwestii Koszalina nie otrzymaliśmy także żadnej korespondencji z Urzędu Wojewódzkiego. Gdyby którakolwiek ze stron poprosiła nas o opinię na temat Lucjana Szenwalda, byłaby ona negatywna, tak jak to miało miejsce choćby w Szczecinie.
Aktualnie Ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej nie stosuje się do obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, takich jak pomniki, obeliski, popiersia, tablice pamiątkowe, napisy i znaki. W lipcu br. w Senacie został złożony wniosek o podjęcie postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej, dotyczącej projektu ustawy o zmianie wymienionej wcześniej Ustawy z 1 kwietnia (druk nr 261). Projekt przewiduje uwzględnienie omówionych obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, jednak Ustawa - o ile zostanie w tej formie przyjęta - nie będzie stosowana wobec grobów i miejsc pochówku, w szczególności cmentarzy wojennych.
Jeśli chodzi o Władysława Broniewskiego, to Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie nie będzie go opiniował negatywnie jako już istniejącego patrona. Dotyczy to zarówno szkoły, jak i ulicy w Koszalinie. Tak jak wspomniałem jednak, nikt w sprawie Koszalina z nami się nie kontaktował”.
Przypomnijmy, że ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność. Nie obędzie się jednak bez zmian szyldów, wizytówek, papieru firmowego, ogłoszeń czy reklam.
Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.
Co ważne, w przypadku niewykonania obowiązku, o którym mowa w ustawie dekomunizacyjnej wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nazwę zgodną z art. 1, w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upłynął termin.
Wydanie zarządzenia zastępczego wymaga opinii Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu potwierdzającej niezgodność nazwy obowiązującej w dniu wejścia w życie ustawy Wojewoda może także zasięgnąć opinii Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
IPN na swojej oficjalnej stronie zamieszcza taki biogram:
Lucjan Szenwald (1909–1944)
Ps. lit. „Adam Greczan”, „Marian Wohl”, działacz komunistyczny, członek Komunistycznej Partii Polski, żołnierz Armii Czerwonej i I Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, wykładowca w Szkole Oficerуw Polityczno-Wychowawczych, publicysta i poeta.
Urodził się 13 III 1909 r. w Warszawie. W latach 1919–1926 uczęszczał do gimnazjum, a następnie, po zdaniu matury, rozpoczął jesienią 1926 r. studia filologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, ktуrych jednak nie ukończył. Od 1926 r. do 1933 r. był związany z grupą poetycką „Kwadryga”. Już w tym okresie wyraźnie fascynowała go ideologia komunistyczna, co doskonale widać w tworzonych wуwczas przez niego utworach.
Szenwald w 1930 r. wstąpił do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, a dwa lata pуźniej, w 1932 r. został członkiem Komitetu Dzielnicowego Komunistycznej Partii Polski na Powiślu. W marcu 1937 r. został po raz pierwszy aresztowany przez policję w związku z działalnością antypaństwową. Do 1939 r. pozostawał pod stałym nadzorem władz.
Po wybuchu II wojny światowej udał się na tereny okupowane przez Armię Czerwoną. We Lwowie związał się z kolaboracyjną grupą polskich komunistуw, na czele ktуrej stała Wanda Wasilewska. Publikował propagandowe stalinowskie artykuły na łamach polskojęzycznego sowieckiego organu Komunistycznej Partii (bolszewikуw) Ukrainy „Czerwony Sztandar”, uczestniczył w działalności agitacyjnej na rzecz propagowania wśrуd Polakуw stalinowskiego modelu totalitaryzmu (pracował m.in. w Lwowskim Obwodowym Radiokomitecie). Działania te realizował mając świadomość dokonywanych przez władze sowieckie zabуjstw i masowych deportacji setek tysięcy Polakуw z ziem wschodnich w głąb ZSRR – do łagrуw w stepy Kazachstanu.
W czerwcu 1941 r. zgłosił się na ochotnika do Armii Czerwonej, w ktуrej był do roku 1943. Skierowany do tworzącej się przy boku Armii Czerwonej I Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki – początkowo pełnił funkcję łącznika sztabowego, a następnie kronikarza tej formacji.
Jednocześnie cały czas tworzył agitacyjną poezję, w ktуrej m.in. atakował prawowity Rząd RP na Obczyźnie oraz gen. Władysława Andersa, ktуry wyprowadził polskie wojsko z ZSRR do Iranu.
Brał udział w bitwie pod Lenino, za co został przez Berlinga odznaczony Krzyżem Walecznych i sowieckim orderem Czerwonej Gwiazdy.
Od 1944 r. kontynuował pracę na rzecz indoktrynacji politycznej polskich żołnierzy – w stopniu kapitana był wykładowcą w Szkole Oficerуw Polityczno-Wychowawczych.
Zginął w wypadku samochodowym koło Kurowa pod Lublinem 22 VIII 1944 roku.