Koszalińscy multimedaliści

Autor Art 5 Lipca 2016 godz. 5:29
Na stadionie Olimpijczyków Polskich w Opolu od 2-3 lipca 2016 r. odbywały się 26 Mistrzostwa Polski Weteranów Lekkiej Atletyki. W zawodach uczestniczyło 353 zawodników i zawodniczek, a w trakcie dwudniowej rywalizacji poprawiono aż 23 rekordy Polski i 41 rekordów Mistrzostw Polski.

W trakcie mistrzostw udział wzięli również byli Olimpijczycy tj. Urszula Kielan (skok wzwyż), Janusz Trzepizur (skok wzwyż), Ludwika Chewińska (pchnięcie kulą), Genowefa Patla (rzut oszczepem) i Ryszard Szparak (400m ppł). Tym razem niezbyt liczna, bo 5-osobowa reprezentacja Koszalina uczestniczyła w rywalizacji o medale podczas tegorocznych Mistrzostw Polski. Wśród reprezentantów z Koszalińskiego TKKF na szczególną uwagę zasługuje ustanowiony rekord Polski przez Małgorzatę Krzewińską (KTKKF). Nasza biegaczka wytarowała w kategorii kobiet powyżej 55 lat na dystansie 10000 metrów, ustanawiając rekord Polski wynikiem 47:58.22 min. Ponadto w drugim dniu zawodów w biegu na dystansie 5000m, tym razem ustanowiła rekord Mistrzostw Polski z wynikiem 23:02.03 min.

Jednakże jak  przystało na wieloboistę, Jerzy Krauze (KTKKF), wywalczył najwięcej tytułów Mistrza Polski, zdobywając 4 złote i 1 srebrny medal. Koszaliński zawodnik startując w kategorii M50 zwyciężał w biegach sprinterskich na 100m – 12,80s (w.-3.3s), 200m – 25,76s, 100m ppł – 16,36s, skok o tyczce 3,50m oraz drugie miejsce w rzucie oszczepem 48,77m. Wynik w oszczepie był najbardziej liczący się, ponieważ uzyskał 927 pkt, a w kat „open” w bloku skoków za skok o tyczce zajął drugie miejsce.

Na duże wyróżnienie zasługuje druga z naszych reprezentantek, mianowicie Lucyna Bogacka (KTKKF), która startując w kat W55 wygrała bieg na 400m z wynikiem 1:16,01 min oraz bieg na 800m z czasem 2:58,27 min. Ponadto Lucyna Bogacka zajęła 2 miejsce w biegu sprinterskim na 100m z czasem 16,65s. Bez wątpienia liderem średniego dystansu został Cezary Linowiecki (KL „Bałtyk” Koszalin), który startując w kategorii mężczyzn powyżej 55 lat, zaprezentował świetną formę na dystansie 800m z czasem 2:21,73 min oraz w biegu na 1500m z czasem 4:48,54s. Należy podkreślić, że Cezary Linowiecki zwyciężył w rywalizacji o prymat mistrzowski z wielokrotnym Mistrzem Polski i rekordzistą Polski - Ryszardem Drypsem z Leżajska.

Duże słowa uznania należą się dla Wojtka Zboińskiego, który na co dzień jest lekarzem medycyny i pracujejako kardiolog-internista w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Pan Wojtek od kilku lat regularnie startuje w Mistrzostwach Polski, a także Mistrzostwach Polski Lekarzy, które od 5 lat rozgrywane są w ramach MP Weteranów w Lekkoatletyce. Tym razem Wojtek startując w kategorii M45 (rocznik 1967) zwyciężył w biegu na 800m z czasem 2:26.30, zajął również drugie miejsce na 400m z czasem 1:01,76 min oraz trzecie w biegu sprinterskim na 200m – 27,73s.

Ostatnim z naszych reprezentantów był Jan Suski (KTKKF), który zdobył srebrny medal MP w biegu na dystansie 300m przez płotki, z czasem 56,40s oraz zajmował 4 miejsca na 100m ppł – 19,99s oraz w 3-skoku – 8,61m. Bez wątpienia Jan Suski należy do najbardziej wytrwałych uczestników, którzy startują w MP Weteranów Lekkoatletyki. Warto podkreślić, że jako jedyny przedstawiciel naszego miasta, uczestniczył już w 15 edycjach MP, a jego dorobek medalowy zbliża się 50 krążków. Obecnie jest posiadaczem 49 i obiecuje, że wkrótce jego plan będzie zrealizowany, podczas Halowych MP w 2017 w Toruniu.