XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce pod koniec lipca. Są one podzielone na dwie części. Pierwsza z nich to "Dni w diecezjach" (20-25 lipca), kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju. Druga część to wydarzenia centralne, czyli tygodniowy pobyt w Krakowie (25.07-31.07).
Organizatorzy szacują, że do naszego regionu przybędzie około tysiąca pielgrzymów z zagranicy oraz kilka tysięcy młodzieży z kraju. Do dwóch diecezji zachodniopomorskich: Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Koszalińsko-Kołobrzeskiej zawitają goście z różnych stron świata: z Kanady, Anglii, Włoch, Francji, Ukrainy, Szwajcarii, Niemiec, Brazylii, Malty, Boliwii, Nikaragui, Kolumbii i RPA.
Dni w Diecezjach to czas na wzajemne poznanie się, integrację, poznanie kultury i topografii regionu. To czas wycieczek, wspólnych zabaw i udziału w projektach społecznych.
Województwo wesprze organizację regionalnej odsłony Światowych Dni Młodzieży poprzez zorganizowanie przejazdów grup pielgrzymów. Oprócz autobusów na trasach Szczecin-Myślibórz-Szczecin, Warszawa – Koszalin oraz Koszalin – Darłowo – Koszalin, województwo uruchomi specjalne połączenie kolejowe na trasie Szczecin-Świnoujście-Szczecin. Ponadto Urząd Marszałkowski zapewni wyżywienie pielgrzymów diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Światowe Dni Młodzieży to wyjątkowa szansa na promocję nie tylko walorów turystyczno-krajoznawczych naszego regionu, ale także bogactwa i dorobku kulturowego. To również okazja do zapoznania młodzieży z ciekawą historią Pomorza Zachodniego i jego szczególną rolą w walce o wolność i demokrację w Polsce.
Jedną z idei Światowych Dni Młodzieży jest promowanie rodziny jako najważniejszej wartości, fundamentu społeczeństwa rozwoju człowieka. Idea ta zbieżna jest z zadaniami Samorządu Województwa zawartymi w Wojewódzkim Programie Wspierania Rodziny i Systemu Pieczy Zastępczej „Region dla Rodziny”, realizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w zakresie integracji społecznej, umacniania tożsamości kulturowej i społecznej oraz promocji wartości prorodzinnych.