Dla kogo terapia
Psychoterapia jest oddziaływaniem psychologicznym, związanym z regularnym kontaktem interpersonalnym, które pomaga człowiekowi zmienić lub przezwyciężyć problemy psychiczne w pożądany przez niego sposób. Celem psychoterapii jest poprawa dobrostanu i zdrowia psychicznego, zmniejszenie intensywności problematycznych zachowań, przekonań, myśli lub emocji. Może też ona wpływać na poprawę relacji z innymi i rozwój tzw. kompetencji społecznych. Niektórzy ludzie korzystają z psychoterapii ponieważ przez długi czas czują przygnębienie, lęk lub złość. Inni doświadczają tymczasowych trudności lub cierpią z powodu kryzysu spowodowanego rozwodem, wyzwaniami w nowej pracy, śmiercią kogoś bliskiego, itp. Należy też podkreślić, że psychoterapia jest formą leczenia zaburzeń psychicznych i może pomóc także osobom cierpiącym np. z powodu depresji, nerwicy, stresu pourazowego. W niektórych przypadkach psychoterapia i leczenie farmakologiczne występują jako łączne elementy terapii danego pacjenta. Sygnały wskazujące na to, że można skorzystać z psychoterapii, to między innymi: uczucie obezwładniającej bezradności i smutku; trudności w skoncentrowaniu się na codziennych działaniach; ciągła obawa, że zdarzy się coś złego; poczucie niezadowolenia z życia; angażowanie się w działania szkodliwe dla siebie lub/i osób bliskich. Jeśli podejmowanie przez ciebie próby zmiany trudnej sytuacji nie przynoszą oczekiwanych skutków, może to oznaczać, że warto poszukać osoby, która w profesjonalny sposób pomoże ci przezwyciężyć problemy.
Trudne początki
Ponieważ w społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów na temat psychoterapii niektórzy mogą zwlekać z umówieniem się na pierwszą wizytę. Nawet ludzie, którzy swoją opinię opierają na rzetelnej wiedzy a nie na stereotypach, mogą odczuwać początkowo lekki niepokój. Warto ten strach pokonać i umówić się na spotkanie konsultacyjne. Na takim spotkaniu jest możliwość przedstawienia problemu oraz czas na to, aby psychoterapeuta rozpoczął zbieranie wywiadu na temat życia pacjenta. Psychoterapia rozpoczyna się zwykle od przedstawienia historii życia, ponieważ poznanie warunków i sytuacji, w jakiej osoba dorastała i rozwijała się jest kluczowe dla zrozumienia kontekstu i genezy jej problemów. Ważne aby podkreślić, iż psychoterapia jest procesem, ma swoją dynamikę – początek, przebieg i koniec. Psychoterapeuta daje przysłowiowej „recepty na życie”, ale pomaga pacjentowi w analizowaniu doświadczanych trudności i znalezieniu drogi do ich rozwiązania. Ponieważ każda osoba jest indywidualną, wyjątkową jednostką, w psychoterapii rzadko można znaleźć uniwersalne, gotowe rozwiązania. Sukces zależy zarówno od zaangażowania psychoterapeuty, jak i pacjenta, który nierzadko musi włożyć znaczne nakłady pracy własnej aby osiągnąć upragniony cel.
Przebieg i zakończenie
Psychoterapię można podzielić na krótko i długoterminową, jednak nawet ta krótsza będzie trwała przez kilkanaście spotkań, (czyli kilkanaście tygodni, przyjmując standardową częstotliwość wizyt raz na tydzień). Długi czas potrzebny na efektywne przeprowadzenie terapii wynika z tego, że pacjent nie może opierać się wyłącznie na spotkaniach z terapeutą, lecz potrzebuje czasu na własne przemyślenia, pracę nad sobą i nurtującym go problemem.
Jak wspomniano, terapeuta pełni rolę drogowskazu, nie doradcy - co jest bardzo istotną różnicą. Niektóre osoby zgłaszające się na psychoterapię oczekują, że zostaną zdiagnozowane i “ustawione do pionu”, a kluczowy proces poznawczy uznają za nieistotny. W taki sposób, zniechęcają się do kontynuacji terapii i sami odbierają sobie szansę na zmiany. W niektórych przypadkach ilość sesji terapeutycznych ustalana jest na początku, w innych to psychoterapeuta wraz z pacjentem decydują o zakończeniu pracy. W dotrwaniu do satysfakcjonującego końca może pomóc omawianie z terapeutą trudności i wątpliwości pojawiających się w trakcie leczenia a związanych z samą jego specyfiką. Jest więc wskazane dzielenie się takimi uczuciami jak np. pojawiająca się w danym momencie pracy niechęć wobec terapii, złość, frustracja lub przeciwnie, radość i zadowolenie z efektów. Z sesji na sesję tworzy się racja terapeutyczna, która umożliwia dzielenie się swoimi troskami, myślami i emocjami w bezpiecznej atmosferze. Prowadzi to do lepszego rozumienia siebie, świadomości własnego potencjału oraz ograniczeń, daje poczucie ulgi i umożliwia zaistnienie zmian. Setki badań potwierdzają efektywność psychoterapii. Analiza wyników tych badań wskazuje, iż 75 procent ludzi, którzy rozpoczęli terapię odnosi z niej korzyści i wprowadza pozytywne zmiany w życiu. Można więc z pewnością uznać, iż wysiłek i praca pacjenta wniesiona w proces psychoterapii jest opłacalna, ponieważ życie osób wyleczonych nabiera zupełnie innej jakości.
Za informacje odnośnie prowadzenia psychoterapii dziękujemy zespołowi psychologów z Koszalina z Centrum Dialog .