Dziś o godz. 9 obowiązkowym egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczął się tegoroczny egzamin maturalny. Do matury w nowej formule (m.in. z jednym obowiązkowym egzaminem rozszerzonym) podeszli po raz drugi absolwenci liceów i po raz pierwszy w historii absolwenci techników. Łącznie jest ich ok. 280 tys.
Absolwenci obowiązkowo przystępują do sześciu egzaminów - czterech pisemnych (język polski, język obcy, matematyka, jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym) oraz dwóch ustnych (język polski i obcy). Aby zdać maturę z każdego z nich - z wyjątkiem przedmiotu dodatkowego - należy uzyskać 30 proc. punktów. Dodatkowego egzaminu rozszerzonego nie można oblać - trzeba do niego tylko podejść. Również w środę, ale o godz. 14, przeprowadzony będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Ten nie jest jednak specjalnie popularny - wybrało go 47 tys. absolwentów (18,6 proc. zdających). Egzaminy zakończą się 27 maja - tego dnia ostatni uczniowie podejdą do egzaminów ustnych.
Egzamin maturalny 2016 zostanie przeprowadzony w okresie od 4 do 27 maja. Część pisemna ze wszystkich przedmiotów zakończy się do 24 maja. Harmonogram egzaminów pisemnych zostanie przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. W maju 2016 r., podobnie jak w roku ubiegłym, egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach.
Do egzaminu w „nowej” formule przystąpią: tegoroczni (2016) absolwenci liceum ogólnokształcącego i technikum (ok. 283 300 osób) oraz absolwenci liceum ogólnokształcącego z 2015 r., którzy zdecydowali się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w w części ustnej oraz ok. 14 800 egzaminów w części pisemnej przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu (ok. 7 000 egzaminów w części pisemnej), lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby podwyższyć jego wynik (ok. 370 egzaminów w części ustnej oraz ok. 27 500 egzaminów w części pisemnej).
Absolwenci posiadający świadectwo dojrzałości uzyskane po zdaniu egzaminu dojrzałości dla absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich (ok. 250 Do egzaminu w „starej” formule przystąpią absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2005– 2014 oraz absolwenci technikum z lat 2006–2015, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu maturalnego po raz pierwszy (ok. 6 500 osób) lub zdecydowali się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach (ok. 7 300 egzaminów w części ustnej oraz ok. 56 600 egzaminów w części pisemnej) lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu (ok. 11 400 egzaminów w części pisemnej), lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby podwyższyć jego wynik (ok. 400 egzaminów w części ustnej oraz ok. 23 300 egzaminów w części pisemnej).
Zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą sprawdzały poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych odpowiednio: w przypadku egzaminu w „nowej” formule – w wymaganiach podstawy programowej kształcenia ogólnego w przypadku egzaminu w „starej” formule – w standardach wymagań egzaminacyjnych.
Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia (5 lipca) ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.
Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych zgodnie z następującym harmonogramem: w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9:00 – tego samego dnia około godz. 14:00 ;w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14:00 – tego samego dnia około godz. 19:00.