W 11. spotkaniach wzięło udział 450 widzów z różnych grup społecznych, od uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Koszalina, przez studentów pedagogiki specjalnej Politechniki Koszalińskiej i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie, po osoby dotknięte różnymi formami niepełnosprawności.
Widzowie obejrzeli takie obrazy jak „Elling” Pettera Naessa, „Lot nad kukułczym gniazdem” Milosa Formana, „Ósmy dzień” Jaco van Dormaela, „Blask” Scotta Hicksa, czy „Prosta historia” Davida Lyncha. Dla osób niewidomych i niedowidzący dzięki uprzejmości Fundacji Katarynka z Wrocławia odbyły się specjalne pokazy filmów z audiodeskrypcją.
Każda projekcja poprzedzona była wprowadzeniem. Pozwalały one widzom na lepszy, pogłębiony odbiór filmu, jednocześnie poszerzając ich wiedzę odnośnie zjawiska niepełnosprawności, czy stereotypów z nim związanych.
– Filmowa Akademia Integracji wpisuje się w nasze działania – mówi Barbara Jaroszyk, dyrektor Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. – Chcemy dzięki filmom ukazać złożony, nierzadko fascynujący świat osób dotkniętych niepełnosprawnością. Tylko bowiem w ten sposób możemy wpłynąć na zmianę sposobu ich postrzegania.
Piotr Szarszewski, medioznawca z Politechniki Koszalińskiej, prowadzący spotkania Akademii dodaje: – Film może być skutecznym narzędziem edukacji o niepełnosprawności. Zwłaszcza, gdy projekcję uzupełni się o pewną niezbędną dawkę informacji. Temu właśnie służą wprowadzenia do obrazów.
- Staramy się także przybliżać wartościowe filmy osobom niepełnosprawnym w komfortowych, kinowych warunkach. Odmiennych do tych, na które często są niestety skazane – podkreśla Małgorzata Weiss z Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.
Na rok 2016 planowanych jest 12 spotkań Akademii. Organizatorzy już teraz serdecznie zapraszają.