Od wczoraj aż do 10 sierpnia w Świnoujściu wspominać będziemy twórczość Marka Grechuty – wybitnego piosenkarza, poety i kompozytora. Województwo wsparło organizację wydarzenia, w ramach promocji Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Tuż przed inauguracją festiwalu, 3 sierpnia 2015 roku w Świnoujściu odbyła się konferencja prasowa, podczas której organizatorzy przedstawili szczegóły wydarzenia. W spotkaniu wziął udział marszałek Olgierd Geblewicz – Rok temu wraz z otwarciem pięknego amfiteatru w Świnoujściu przeżyliśmy chwile magiczne. Uznaliśmy, że to wydarzenie warte tego, by je robić na stałe. To miasto i całe Pomorze Zachodnie potrzebują takich przedsięwzięć, które w trakcie sezonu turystycznego zmuszą także do refleksji i zagwarantują duchowe upojenie. Wspieramy właśnie takie ciekawe i nieszablonowe imprezy artystyczne – mówił marszałek.
W konferencji wzięła udział również Danuta Grechuta, wdowa po artyście. – Dziękuję za wsparcie. W Krakowie nie mogę liczyć na tak wielkie zainteresowanie. Cieszę się, że udało się zebrać przy okazji tego wydarzenia tak wiele osób związanych z Markiem, muzyków, poetów, plastyków i kabareciarzy - podkreślała pani Danuta.
Grechuta Festival będzie letnią odsłoną festiwalu, organizowanego przez Fundację Korowód im. Marka Grechuty w Krakowie. Twórczość artysty związana jest ze Świnoujściem, bo właśnie w tym mieście, podczas Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej zyskała większy rozgłos.
W ramach Grechuta Festival przez tydzień odbywać się będzie szereg inicjatyw artystycznych, nie tylko związanych z twórczością artysty. W programie znajdą się liczne spotkania, m.in. z Danutą Grechutą, Katarzyną Groniec, Krzysztofem Jasińskim, Jackiem Wójcickim. Swoje prace zaprezentuje rysownik Henryk Sawka. Zobaczymy także wystawę Plakatów Szkoły Polskiej. W świnoujskim amfiteatrze odbędą się koncerty i recitale. Na scenie pojawią się artyści Piwnicy Pod Baranami z występem pod hasłem „Nieznośna Lekkość Bytu”. O nagrodę publiczności „Bursztynowe Serce Szczerozłote” powalczą laureaci z krakowskiej edycji festiwalu. Nie zabraknie spektakli teatralnych (m.in. Wiśniowy Sad”- Spektakl plenerowy wg Antoniego Czechowa, Tryptyk „Wędrowanie” według St. Wyspiańskiego spektakl Teatru STU) i projekcji filmów największych polskich reżyserów.
Marek Grechuta urodził się w Zamościu w 1945 roku. Na scenie debiutował w październiku 1967 roku na Festiwalu Piosenki w Krakowie. Z zespołem Anawa nagrał dwie swoje pierwsze płyty – Marek Grechuta & Anawa z 1970 roku oraz Korowód z 1971. W tym roku w Opolu Grechuta zdobył główną nagrodę za piosenkę „Korowód”. Współtworzył zespół WIEM (W Innej Epoce Muzycznej). Od 1976 Marek Grechuta współpracował z Piwnicą pod Baranami. Tworzył muzykę do spektakli teatralny, musicali, nagrywał i wydawał płyty, które weszły do kanonu polskiej poezji śpiewanej. W jego muzyce znajdziemy też elementy rocka i jazzu. Zmarł w 2006 roku, został pochowany w Krakowie.