O otwarciu poinformował prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj. W wydarzeniu uczestniczyli również dyrektor Centrum Usług Społecznych Bogumiła Szczepanik, dyrektor Zarządu Budynków Mieszkalnych Małgorzata Kmita oraz radne Rady Miejskiej w Koszalinie Dorota Chałat i Teresa Tałaj.

- Cieszę się, że w Koszalinie tworzymy miejsca, które dają nie tylko dach nad głową, ale także poczucie bezpieczeństwa, wsparcie i szansę na bardziej samodzielne życie. Bo nowoczesne miasto to nie tylko inwestycje w infrastrukturę — to przede wszystkim inwestycje w ludzi - podkreślił Tomasz Sobieraj.

Nowe mieszkanie jest częścią projektu „Doposażenie i funkcjonowanie 3 mieszkań wspomaganych dla 5 mieszkanek i mieszkańców Gminy Miasto Koszalin”. Dwa lokale już funkcjonowały, a teraz dołączył do nich trzeci. Tym samym zakończono ważny etap przedsięwzięcia, którego celem jest stworzenie bezpiecznych warunków do życia dla osób wymagających wsparcia.

Mieszkania wspomagane przeznaczone są dla osób pełnoletnich, które ze względu na wiek, niepełnosprawność, stan zdrowia lub trudną sytuację życiową potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymagają całodobowej opieki. To rozwiązanie ma umożliwiać mieszkańcom zachowanie niezależności przy jednoczesnym dostępie do specjalistycznego wsparcia.

W ramach projektu przygotowano trzy lokale znajdujące się przy ul. Lechickiej 3/2 oraz ul. Niepodległości 11/2 i 11/4. Łącznie powstały miejsca dla pięciu osób. Największe z mieszkań, zlokalizowane przy ul. Lechickiej, przeznaczone jest dla trzech mieszkańców i posiada również pokój terapeutyczny.

Projekt obejmuje nie tylko utworzenie i wyposażenie mieszkań, ale także zapewnienie ich funkcjonowania oraz organizację kompleksowej pomocy dla uczestników. Zakupiono m.in. meble, sprzęt AGD i RTV oraz wyposażenie niezbędne do codziennego życia. Mieszkańcy mogą korzystać także z usług opiekuńczych, pracy socjalnej, wsparcia psychologicznego, profilaktyki zdrowotnej oraz doradztwa prawnego i finansowego.
Lokale przeznaczone na mieszkania wspomagane pochodzą z zasobów Gminy Miasto Koszalin. Ich przygotowaniem i remontem zajmował się Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie.
Całkowita wartość projektu wynosi 1 523 717,10 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus to 1 295 159,53 zł, natomiast dodatkowe wsparcie z dotacji celowej wyniosło 152 371,71 zł. Wkład własny Gminy Miasto Koszalin to 76 185,86 zł.
Projekt realizowany jest przez Centrum Usług Społecznych w Koszalinie i potrwa do 31 grudnia 2027 roku. Do tego czasu pobyt w mieszkaniach wspomaganych będzie dla uczestników nieodpłatny.
Otwarcie trzeciego mieszkania wspomaganego to kolejny element budowania w Koszalinie systemu pomocy opartego nie tylko na opiece, ale również na aktywizacji, samodzielności i godnym funkcjonowaniu mieszkańców wymagających wsparcia.