European Judo Open: Kinga Wolszczak i Sebastian Ołdak brązowymi medalistami. Alex Hoppe przegrał pierwszą walkę

2021-10-25 09:37:00 Art za PZJudo, film: IJf
Brązowe medale w turnieju European Judo Open w hiszpańskiej Maladze zdobyli Kinga Wolszczak (+78kg) i Sebastian Ołdak (-90kg). Reprezentant KS Judo Gwardia Koszalin, Alex Hoppe przegrał pierwszy pojedynek i odpadł z turnieju.

Rywalizujący w kategorii wagowej 81 kg Hoppe od razu trafił na tegorocznego triumfatora rozegranego w maju br. w Zagrzebiu European Judo Open 2021 Zagreb, Croatia, Hiszpana European Judo Open 2021, Hiszpana, Alfonso ESPURQUIZA SOLANA. Rywal gwardzisty ostatecznie w Maladze uplasował się na piątej pozycji. W tej kategorii wagowej dominowali Francuzi. Zwyciężył Oumar DJALO Alpha, który w finale pokonał swojego rodaka Quentin FRAJOUBERTA. Brązowe medale zdobyli: Francuz Loic PIETRI i Kanadyjczyk Francois  GAUTHIER DRAPEAU.

Z 10 startujących biało-czerwonych najlepiej spisali się Kinga Wolszak i Sebastian Ołdak, którzy wywalczyli brązowe medale.

Tydzień po swoich 20 urodzinach Kinga Wolszak pokonała w ćwierćfinale Hiszpankę Martę Anton Elias, a w półfinale przegrała z późniejszą złotą medalistką Francuzką Valentine Marchand. W walce o brązowy medal wrocławianka wygrała z Hiszpanką Nisrin Bousbaa Dab. Kinga Wolszczak powtórzyła sukces z maja z Zagrzebia. Z kolei podczas wrześniowych Mistrzostw Europy Juniorek zajęła 5 lokatę w Luksemburgu.

Natomiast 22-letni Sebastian Ołdak zwyciężył w pojedynkach z Hiszpanem Gorką Peną Arambaari i Niemcem Hugo Murphym. W ćwierćfinale uległ Francuzowi Armannowi Khalatianowi, zaś w rywalizacji o brąz judoka z Warszawy był lepszy od Estończyka Klena Kristofera Kaljulaida.

W European Judo Open w Maladze startowało 10 reprezentantów Polski. Dla kilkorga z nich zawody w Hiszpanii były ostatnim sprawdzianem przed Młodzieżowymi Mistrzostwami Europy U23 w Budapeszcie w dniach 5 – 7 listopada.

na filmie: Walka A. Hoppe z Chorwatem Timem Strazą podczas włoskiego Cont Cup Jun.

Dziesięcioro Polaków znajduje się na liście startowej turnieju European Judo Open w Maladze. Dla części naszych reprezentantów to ostatni sprawdzian przed Młodzieżowymi Mistrzostwami Europy w Budapeszcie (5 – 7 listopada). - W Hiszpanii startować będą Izabella Socha -57kg, Maria Bączek -70kg oraz Anna Dąbrowska -63kg, Karolina Miller -70kg, Kinga Wolszczak +78kg oraz z grona judoków Adam Stodolski -73kg, Ksawery Morka -73kg, Sebastian Marcinkiewicz -81kg, Aleks Hoppe -81kg, Sebastian Ołdak -90kg – mówi trener Paweł Zagrodnik, nowy szkoleniowiec kobiecej reprezentacji. Jednym z zawodników walczących w Maladze jest Aleks Hoppe (81 kg, na zdjęciu z trenerami klubowymi: Cezarym Wojniuszem i Marianem Standowiczem), wychowanek KS Judo Gwardia Koszalin. - Bardzo dużo zyskałem trenując na zgrupowaniach kadry narodowej, gdzie mogłem szkolić się z najlepszymi krajowymi zawodnikami, ale też podczas zagranicznych campów np. w Szwajcarii. Na co dzień trenuję pod okiem Cezarego Wojniusza, który ma duży wpływ m.in. na moje przygotowanie mentalne – powiedział 22-letni Aleksy Hoppe. Podczas niedawnych Mistrzostw Polski Seniorów w Opolu koszalinianin zajął 5 miejsce w wadze 81 kg, przegrywając walkę z brąz z Jakubem Pankowskim. Natomiast w Młodzieżowych MP w Gdańsku wywalczył brąz w kategorii 90 kg. - W Mistrzostwach Polski Seniorów walczyłem dobrze, lecz zabrakło trochę szczęścia i ostatecznie uplasowałem się tuż za podium – przyznał judoka, który do tej pory w zawodach rangi MP sięgnął po 5 medali. - W 2018 roku zająłem 3 miejsce, w 2019 roku 2 pozycję w Mistrzostwach Polski Juniorów w Bytomiu i Poznaniu. Później mocno skupiłem się na treningach siłowych, ale nie odszedłem od judo. Cały czas walczę, również występowałem na zagranicznych matach, a moje koronne techniki to o soto gari, tai otoshi, seoi nage – przyznał Aleksy Hoppe, który codzienne treningi łączy z pracą zawodową. W KS Judo Gwardia Koszalin trenuje także m.in. Kamil Kustrzycki, który zajął 7 miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Europy Kadetów w Rydze. - Judo zacząłem trenować już w przedszkolu. Rodzice zauważyli, że jestem bardzo energicznym dzieckiem. Zaprowadzili mnie na judo i z tego jestem bardzo zadowolony, ponieważ ten sport uczy nie tylko jak być sprawnym fizycznie, lecz także dyscypliny i szacunku – zaznaczył Aleksy Hoppe, który w swojej karierze trenował także kilka miesięcy w Poczdamie.