Koszalin, Poland
KATEGORIA

Gelerie

KS Judo Gwardia: Złoto dla Koszalina!

Art, fot. FB/Koszalin Centrum Pomorza/Radek Koleśnik / UM Koszalin - 16 Kwietnia 2026 godz. 10:04
To wielki dzień dla koszalińskiego sportu i powód do ogromnej dumy dla całego miasta. W hali sportów walki Zastępca Prezydenta Koszalina Sebastian Tałaj i Marian Tałaj, brązowy medalista olimpijski pogratulowali zawodnikom Gwardii Koszalin znakomitego występu i podziękowali im za sportowe emocje, których dostarczyli swoim kibicom. Podczas eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Gdańsku judocy z Koszalina pokazali pełnię swoich umiejętności. Nie mieli sobie równych i sięgnęli po zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej, zdobywając aż 6 złotych medali. Co szczególnie imponujące, wszystkie swoje walki zakończyli przed czasem, potwierdzając dominację na macie i świetne przygotowanie do rywalizacji. Złote medale dla Gwardii Koszalin wywalczyli: Selena Pawłowska, Wiktor Krzymiński, Cyprian Witczak, Martyna Jarosz, Piotr Brzeziński oraz Bartosz Mruczek. Za tym znakomitym wynikiem stoi również praca trenerów Mariana Standowicza i Cezarego Wojniusza, którzy przygotowali zawodników do startu i poprowadzili ich do tego wyjątkowego sukcesu. Cała szóstka wywalczyła awans do finałów, które odbędą się w Łodzi. To historyczny rezultat dla klubu i dowód na to, że Gwardia Koszalin należy dziś do ścisłej czołówki młodzieżowego judo w Polsce.

Kolej na las. Uczniowie i nauczyciele sadzą drzewa w Nadleśnictwie Manowo

Ala, fot. FB/Nadleśnictwo Manowo - 15 Kwietnia 2026 godz. 10:59
Szkolne korytarze zamienili dziś na leśne ścieżki, a codzienne lekcje na praktyczną edukację w terenie. W leśnictwie Zacisze trwa akcja, podczas której uczniowie i nauczyciele wspólnie sadzą nowe pokolenie lasu. To wydarzenie ma wyjątkowy charakter. Uczestnicy dotarli na miejsce koleją wąskotorową. Na miejscu nie brakuje rozmów o znaczeniu lasów dla klimatu, ochrony zasobów wodnych oraz roli drzew w zachowaniu równowagi przyrodniczej. Najważniejsze jest jednak to, że teoria szybko zamienia się w działanie. Uczniowie i nauczyciele wspólnie sadzą drzewa, które będą rosły przez kolejne dekady i staną się częścią przyszłego lasu. Akcja w Nadleśnictwie Manowo wpisuje się w szersze działania prowadzone obecnie na Pomorzu Zachodnim. W całym regionie ma zostać posadzonych aż 72 tysiące drzew.

Pierwszy turniej minisiatkówki chłopców o Puchar Prezydenta Miasta Koszalina za nami

Art, fot. Koszalin Centrum Pomorza/Jacek Imiołek - 14 Kwietnia 2026 godz. 4:02
Za nami pierwszy turniej minisiatkówki chłopców o Puchar Prezydenta Miasta Koszalina. Wydarzenie dostarczyło wielu sportowych emocji i pokazało, że w młodych zawodnikach drzemie ogromny potencjał. Młodzi siatkarze mieli okazję rywalizować na parkiecie nowoczesnej Hali Widowiskowo-Sportowej w Koszalinie, co dla wielu z nich było wyjątkowym przeżyciem. Możliwość gry w tak prestiżowym obiekcie nadała turniejowi szczególną rangę i sprawiła, że uczestnicy mogli poczuć atmosferę prawdziwej sportowej rywalizacji.

Koszalin uczcił pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Odsłonięto także tablicę poświęconą kapelanom katyńskim

Art, fot. FB/Tomasz Sobieraj, Radek Koleśnik / UM Koszalin - 13 Kwietnia 2026 godz. 17:06
W Koszalinie odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Jak napisał na Facebooku prezydent miasta Tomasz Sobieraj, tegoroczne obchody były chwilą zadumy i refleksji nad jedną z najtragiczniejszych kart w historii Polski. Podczas uroczystości oddano hołd polskim oficerom, przedstawicielom inteligencji oraz służb państwowych, którzy w 1940 roku zostali zamordowani przez sowiecki aparat terroru. Szczególnym momentem obchodów była ceremonia w kościele pw. św. Marcina, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą kapelanów katyńskich – ofiary tej zbrodni. Jak podkreślił Tomasz Sobieraj, Katyń pozostaje symbolem prawdy, która przez lata była zakłamywana, oraz pamięci, której nie udało się wymazać. Dzisiejsze obchody miały przypomnieć, jak ważne jest pielęgnowanie tej prawdy i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Prezydent zaznaczył również, że pamięć o ofiarach to nie tylko historyczny obowiązek, ale także fundament budowania świadomości i odpowiedzialności za przyszłość. W ciszy, skupieniu i szacunku uczestnicy uroczystości oddali hołd tym, którzy stracili życie za Ojczyznę.

Podczas remontu urzędu w Białogardzie odkryto fragmenty gazet sprzed ponad 100 lat

Ala, fot. FB/Emilia Bury, - 13 Kwietnia 2026 godz. 16:02
Podczas remontu biur w Urzędzie Miasta w Białogardzie natrafiono na niezwykłe ślady przeszłości. Jak poinformowała burmistrz Emilia Bury, w trakcie prac odkryto fragmenty starych gazet z 1905 i 1906 roku, które przed laty wykorzystano jako materiał izolacyjny. To wyjątkowe znalezisko pokazuje, jak wiele historycznych pamiątek może wciąż kryć się w murach miejskich budynków. Odnalezione fragmenty gazet zostaną przekazane do Izby Tradycji Regionalnej w Białogardzie, gdzie będą mogły zostać zabezpieczone i udostępnione mieszkańcom. Niewykluczone, że podczas dalszych prac remontowych uda się odnaleźć kolejne ciekawe ślady historii miasta.

Koszalin naprawiał, nie wyrzucał – IV Kawiarenka Naprawcza za nami

Ala, fot. Koszalin centrum Pomorza/Radek Koleśnik / UM Koszalin - 11 Kwietnia 2026 godz. 18:21
W CH Emka w Koszalinie odbyła się dziś IV Kawiarenka Naprawcza Koszalin. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców, którzy od samego rana przynosili swoje rzeczy, by dać im drugie życie i przekonać się, że naprawa naprawdę ma sens. Na miejscu można było naprawić lub odświeżyć wiele przedmiotów – od sprzętów, przez ubrania i buty, aż po telefony, które były diagnozowane przez specjalistów. Uczestnicy mogli liczyć na pomoc ekspertów, którzy nie tylko naprawiali, ale również doradzali i pokazywali, że wiele usterek da się usunąć szybciej i taniej, niż mogłoby się wydawać. Wydarzenie miało także rodzinny charakter. Organizatorzy przygotowali warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz mnóstwo pozytywnej energii, dzięki czemu była to świetna propozycja na aktywne sobotnie popołudnie. Podczas wydarzenia odbywały się również akcje specjalne. Uczestnicy mogli wziąć udział w akcji „pluszaki za lizaki”, skorzystać ze zbiórki elektrośmieci oraz spróbować swoich sił w wyzwaniu naprawczym z nagrodami. Kawiarenka Naprawcza po raz kolejny pokazała, że zamiast wyrzucać, warto naprawiać i korzystać z rzeczy jak najdłużej. Była to również doskonała okazja, by zobaczyć, jak w praktyce działa idea dawania przedmiotom drugiego życia. Naprawiaj, nie wyrzucaj!