Ratownicy podsumowują sezon wakacyjny. Utonięć było mniej niż w roku ubiegłym, ale jest jeszcze sporo do zrobienia pod względem bezpieczeństwa. „Walczymy o zero utonięć” – podkreślał prezes Zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk podczas spotkania z dziennikarzami. W trakcie konferencji, która odbyła się 9 września na szczecińskich bulwarach, omówiono też tegoroczne akcje profilaktyczne realizowane dzięki wsparciu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.
W tym sezonie kąpielowym życie nad wodą straciły o 3 osoby mniej niż w tym samym okresie w roku 2020. Zachodniopomorski WOPR ocenia te wakacje dość dobrze. Ratownicy zaznaczają też, że wszystkie utonięcia zanotowano na plażach niestrzeżonych. – Patrząc na statystyki ogólnokrajowe w tym sezonie, to możemy powiedzieć, że w województwie zachodniopomorskim utonęło tylko 13 osób – mówił prezes Zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk. – Zależy nam bardzo, żeby ta statystyka była przede wszystkim zerowa – podkreślał, podobnie jak Apoloniusz Kurylczyk, obecny na konferencji wicemarszałek Olgierd Kustosz.
W działania na rzecz WOPR zaangażowany był także Wydział Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego.
– 75% tonących nad morzem to turyści z różnych regionów Polski. Akcje, które realizuje WOPR przy wsparciu Wydziału Współpracy Społecznej i Wydziału Bezpieczeństwa są teraz nastawione na komunikowanie i profilaktykę zachowań, które podniosą kulturę pływania. I to się udaje. W województwie zachodniopomorskim średnia statystyka utonięć w ciągu dekady spada. I to spada o 10-12%, to bardzo dużo. Naszą wizją jest wizja utonięć zero – mówił dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Niejawnych Urzędu Marszałkowskiego Mariusz Sikora.
Oprócz kampanii informacyjnych prowadzone były też działania edukacyjne w ramach projektu Be Safe Box. Zespół edukatorów WOPR WZ był w Międzyzdrojach, Szczecinie, Stepnicy, Czaplinku, Dźwirzynie, Piecniku, Kołobrzegu, Stargardzie, Jarosławcu i Szczecinku. Każdy chętny odwiedzający Be Safe Box mógł nauczyć się zasad pierwszej pomocy, obsługi defibrylatora AED, zbadać swoją efektywność RKO czy poznać trendy zdrowotne. Grupą docelową byli mieszkańcy korzystający z aktywności wodnych i turyści odwiedzający województwo zachodniopomorskie. Podczas sezonowych działań profilaktycznych przeszkolono blisko 2,5 tys. osób. Maria Adamczyk, koordynatorka akcji Be Safe Box podkreślała, że w kolejnych edycjach chciałaby lepiej docierać z informacją do grup ryzyka, a więc do grupy wiekowej w przedziale od 40 do 50 lat. – Zauważyliśmy że te osoby raczej unikają takich stanowisk. Mówią, że już wszystko wiedzą – argumentowała.
Samorząd Województwa przeprowadził także akcje "Bezpieczne Lato", w ramach której wyposażono ratowników WOPR WZ pełniących służbę na kąpieliskach śródlądowych na Pomorzu Zachodnim w indywidualne apteczki pierwszej pomocy.
W roku 2021 w okresie 15.06-31.08 na terenie województwa odnotowano:
- 653 zdarzenia na obszarach wodnych (raporty System SZOT)
- 230 zgłoszeń alarmowych koordynowanych przez CKRW (o 17 mniej niż w 2020), w tym m.in. :
- 114 akcji ratowania życia, (12 więcej niż w 2020 r.)
- 13 utonięć (wszystkie poza WOW),
- 22 akcji technicznych,
- 44 poszukiwań,
- 3 informacyjnych,
- 24 prewencyjnych,
- 2 fałszywych/niepotwierdzonych zgłoszeń.