Kolejna miła niespodzianka dla mieszkańców i turystów przemierzających Pomorze Zachodnie na dwóch kółkach. Elektroniczna mapa tras rowerowych, z pełną wizualizacją standardu dróg i różnymi dodatkowymi funkcjami, już działa. Wydzielone ścieżki oznaczone są kolorem fioletowym, dobra nawierzchnia – linią ciągłą. Ten nowoczesny przewodnik informuje rowerzystów także o atrakcjach, które spotkają po drodze.
Mapa została udostępniona pod adresem
www.trasyrowerowe.wzp.pl doskonale znanym miłośnikom turystyki i Pomorza Zachodniego. W odróżnieniu jednak od poprzedniej elektronicznej mapki ta jest dedykowana rowerzystom – zawiera m.in. dokładne wykresy z informacjami o nachyleniu terenu i lokalizacje liczników rowerowych. Co najważniejsze - będzie wzbogacana o nowe funkcjonalności: zdjęcia, opisy, propozycje wycieczek. Przygotowywane są wersje w języku niemieckim i angielskim. A już teraz na mapie można wyświetlić atrakcje z
https://pomorzezachodnie.travel/ oraz wszystkie szlaki i drogi rowerowe w województwie (podkład CyclOSM).
- Mieszkańcy Pomorza Zachodniego dzielą się na dwie kategorie: tych, którzy kochają rowery, i tych, którzy wkrótce je pokochają. Dlatego też od kilku lat konsekwentnie budujemy zachodniopomorski system szlaków rowerowych, najbardziej ambitny projekt tego typu w Polsce – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Dzięki nowej interaktywnej mapie rowerowej Pomorza Zachodniego dowiecie się Państwo, jakie szlaki są obecnie do Państwa dyspozycji, będziecie mogli zaplanować swoją podróż i zobaczyć, jakie atrakcje spotkacie podczas wyprawy.
Nowa mapa umożliwia pełną wizualizację standardu tras rowerowych w ich obecnym przebiegu. Pokazuje, którędy jedzie się najszybciej i najbezpieczniej. Które odcinki łatwo pokonać każdym typem roweru, a gdzie lepiej poruszać się na nieco szerszych oponach, bo występuje tam nawierzchnia szutrowa, z płyt betonowych etc.
fioletowy kolor szlaku – wydzielone drogi rowerowe;
czerwony kolor – oznacza jazdę z samochodami.
ciągła linia - wyznacza nawierzchnię bitumiczną lub z kostki
przerywana linia – gorsze nawierzchnie
Mapa przedstawia również najświeższe informacje o rozbudowie infrastruktury rowerowej (inwestycje już realizowane, projektowane, planowane). W momencie oddania do użytku odcinków biegnących nowym śladem, oczywiście przebieg trasy zostanie skorygowany.
Elektroniczny przewodnik dla cyklistów informuje także o modernizacjach, ulepszeniach istniejących dróg. Ponadto zawiera wiele innych użytecznych wskazówek, np. ostrzeżenia przed wzmożonym ruchem samochodów na danym odcinku lub wyjątkowo zniszczoną nawierzchnią. Tego typu komunikaty będą aktualizowane lub mogą „zniknąć” w wyniku zrealizowanych inwestycji.
Nową mapę przygotował Wydział Społeczeństwa Informacyjnego i Informatyki UMWZ, na podstawie danych opracowanych przez Biuro ds. komunikacji rowerowej.
Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego docelowo ma liczyć 1100 km. Większość nowych inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85% finansowania zabezpieczają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.