27 maja 1990 r. odbyły się w Polsce pierwsze wybory do samorządu terytorialnego. W 27 rocznicę tego wydarzenia Radni Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zdecydowali się na przyjęcie Karty samorządności. Dokument jest wyrazem sprzeciwu wobec działań władzy centralnej przeciwko zasadom samorządności, które są zapisane w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
- 27 lat temu Polska wybrała drogę ku Unii Europejskiej, bycie blisko obywateli. 27 lat temu mieliśmy pierwsze wolne wybory do samorządu. Z podobnego pułapu jak my startowała Ukraina, która jednak na samorządność nie postawiła. Warto porównać gdzie dziś jesteśmy, a gdzie nasi sąsiedzi. Duża w tym zasługa samorządów. To jest nasze wielkie osiągnięcie. Będę tego bronił jako samorządowiec z wyboru i z przekonania - powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Podczas specjalnie zwołanej w przeddzień Dnia Samorządu Terytorialnego Sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Marszałek Olgierd Geblewicz wyliczał decyzje władzy centralnej, które w ostatnich miesiącach uderzały w samorządy. To np. scentralizowanie Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego czy Wojewódzkiej Bazy Sportowej.
- To zarządzania i nadzór nad Samorządowymi Osobami Prawnymi, jakimi są Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - dodawał Olgierd Geblewicz.
W Karcie Samorządności czytamy m.in., że "zmiany te zmierzają do ponownej centralizacji państwa oraz pozbawienia samorządu terytorialnego możliwości – zagwarantowanego w konstytucji RP – rzeczywistego uczestnictwa w sprawowaniu władzy publicznej”. Stanowisko radnych województwa zachodniopomorskiego przekazano m.in. do Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów, a także polskich parlamentarzystów.
Podczas sesji zachodniopomorskiego sejmiku jego były przewodniczący Marek Tałasiewiczprzybliżył historię tworzenia się samorządu w Polsce po 1989 r. Z kolei dr Bogna Baczyńska przedstawiła zasady na jakich wojewódzki samorząd jest oparty.