W wyniku rozstrzygniętego konkursu prawie 90 tys. trafi do organizacji pozarządowych i działalności pożytku publicznego na działania związane ze wsparciem mniejszości etnicznych i narodowych. To m.in. spotkania różnych kultur, przegląd kina mniejszości narodowych.
Dotacje wesprą organizację wydarzeń, przedsięwzięć i działań związanych z promowaniem i rozwojem tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego.
Laureatami konkursu zostali:
- Fundacja „ PROSVITA” z Wałcza. Zorganizuje konferencję i wystawę fotograficzną pod hasłem „Obcy wśród swoich, czy po prostu współobywatele” które mają na celu przybliżenie informacji na temat mniejszości Ukraińskiej w powiecie Wałeckim.
- Związek Romów Polskich w Szczecinku. „Integracyjne spotkania z kulturą Romską” -podczas tych spotkań dzieci i młodzież ucząca się w Szczecinku, będzie miała okazjęzapoznać się z kulturą, tradycją oraz językiem Romów.
- Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Żydów w Polsce Oddział w Szczecinie. Przeprowadziwystawy, pokazy filmów i wykłady pod hasłem: „Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – bohaterowie czasów zagłady”
- Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Szczecinie - Przeprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży „Dwie Ojczyzny – Pamięć i Tożsamość” na temat powojennych losów Polaków i Ukraińców na terenie Pomorza Zachodniego
- Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Koszalinie „70 – lecie Akcji „WISŁA” - spotkania w Koszalinie , Kołobrzegu oraz Trzebiatowie kształtujące postawy społeczeństwa obywatelskiego otwartego na odmienności narodowe i kulturowe.
- Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Koszalinie - W Koszalinie odbędzie się „XII Spotkanie Kultur – Koszalin 2017” propagującerozwój kultury mniejszości narodowych: ukraińskiej, niemieckiej, romskiej – zamieszkujących województwo zachodniopomorskie.
- Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Koszalinie - Zorganizuje w Koszalinieprezentację dorobku kina ukraińskiego.
Z przeprowadzonego w 2011 r. Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w województwie zachodniopomorskim wynika, że nasz region wśród mniejszości narodowych najliczniej zamieszkują obywatele RP pochodzenia ukraińskiego (4 482 osób), następnie niemieckiego (3 165 osób), rosyjskiego (505), białoruskiego (471). Obywatele RP narodowości żydowskiej (302), litewskiej (248), pochodzenia ormiańskiego (88), słowackiego (56) i czeskiego (55) zamykają tę listę. Najliczniejszą mniejszość etniczną stanowią Romowie (1002), w dalszej kolejności są Łemkowie (247) i Tatarzy (99).
Fundusze pochodzą z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego ustalonego na 2017 r.