Jubileuszowa wystawa „ 6 X SZTUKA” 5 edycja ZPAP Okręgu Koszalin – Słupsk
Wystawa jest piątą, jubileuszową edycją realizowaną od 2012 roku przez grupę twórczą ZPAP Okręgu Koszalińska - Słupskiego „ 6 X SZTUKA”, działającą pod przewodnictwem autorki projektu Ewy Miśkiewicz – Żebrowskiej. Pierwsza wystawa z udziałem sześciu artystów uprawiających sześć różnych dyscyplin twórczych – malarstwo, grafikę, rysunek, tkaninę, fotografia, techniki własne, miała miejsce w Galerii ZPAP w Gdańsku. Kolejne odbywają się w Bałtyckiej Galerii Sztuki CK 105 w Koszalinie obejmując różnorodne dziedziny aktywności artystycznej i prezentując dokonania twórców naszego Okręgu oraz zapraszanych gości z Polski. Jubileuszowa prezentacja będąc wystawą kilkudziesięciu autorów różnych dyscyplin i pokoleń twórczych, ukazuje aktualny dorobek środowiska. Są wśród nas twórcy, którzy zdobyli już pewne doświadczenie, uznanie krytyki, stanowiąc jednocześnie fundament naszego Okręgu, a także liczna grupa młodych artystów, która wnosi nowe emocje w wypowiedziach i odbiorze sztuki współczesnej. Prezentacje „ 6 X SZTUKA” są corocznym wydarzeniem kulturalnym, które stanowi jednocześnie okazję do uroczystego otwarcia dnia 14 września 2016r. O godzinie 18:00 XIX Międzynarodowego Pleneru Malarskiego – Osieki 2016 pod hasłem „ Czas i miejsce dla sztuki”, który odbywa się w tym roku w Dworku Osieckim w dniach od 12 do 23 września pod patronatem Prezydenta Miasta Koszalina. Wystawa będzie okazją do zaprezentowania sylwetek artystów znanych i cenionych w Koszalinie, regionie i w całej Polsce i zacieśniania kontaktów artystyczno - kulturalnych w naszym mieście i poza jego granicami. Kurator wystawy Ewa Miśkiewicz – Żebrowska
Miejsce: CK 105/ Bałtycka Galeria Sztuki Termin: 05 - 20.09.2016 Wernisaż: 14 września br godzina: 18:00.
Wystawa malarstwa Agaty Czeremuszkin-Chrut i Agi Pietrzykowskiej pod tytułem „Konkret”
Wystawa malarstwa pod tytułem „Konkret” Agaty Czeremuszkin-Chrut i Agi Pietrzykowskiej prezentować będzie dwie indywidualne postawy twórcze, oscylujące wokół tematu ludzkiego ciała. W przypadku Agi Pietrzykowskiej jest to ciało kobiece, uwikłane w różnorakie zależności i stereotypy, niejako w pułapce oczekiwań własnych i oczekiwań społeczeństwa.
W przypadku prac Agaty Czeremuszkin-Chrut mamy do czynienia z ciałem niejako „uniwersalnym”, ciałem jako czystą biologią, organiczną tkanką podległą upływowi czasu, która została nienaturalnie wtłoczona we współczesną metropolię. Konfrontacja prac malarskich obu artystek w przestrzeni galerii, pokaże szerokie spectrum wiedzy na temat kondycji człowieka współczesnego. Pozwoli poznać i zbadać miejsca styku, w których spotykają się odmienne postawy twórcze.
Miejsce: CK 105/ Bałtycka Galeria Sztuki Termin: 22.09. - 16.10.2016 wernisaż: 22 września br godzina: 18:00.
Agata Czeremuszkin-Chrut - absolwentka wydziału malarstwa wrocławskiej ASP (dyplom w 2008r. u prof. A.Dymitrowicza i prof.Z.Nitki), studiowała także na Edinburgh College of Art oraz na ASP w Warszawie. Aktualnie kontynuuje edukację w ramach Doktoranckich Studiów Środowiskowych na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i muralem. Jej prace można znaleźć w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą. W roku 2016 zakwalifikowana do udziału w międzynarodowym plenerze w Schwedt w Niemczech. W 2014 roku wzięła udział w międzynarodowej rezydencji artystycznej The Old School Art w Bułgarii. W tym samym roku otrzymała honorowe wyróżnienie 8 Biennale Miniatury w Częstochowie. Nominowana do nagród „III Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego” Galeria BWA, Rzeszów (2013). Trzykrotnie wzięła udział w prestiżowej, międzynarodowej wystawie sztuki współczesnej Nord Art, Kunstwerk Carlshutte w Niemczech. W latach 2013-14 współtworzyła polsko-niemiecki projekt artystyczny „Interferencje-Interferenzen” częściowo finansowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Mieszka i pracuje w Berlinie oraz w Warszawie.
Aga Pietrzykowska - artystka interdyscyplinarna - ilustratorka, malarka, graficzka, stylistka, specjalistka relacji międzykulturowych. Jest absolwentką Stosunków Międzykulturowych na wydziale Neofilologii UW oraz Wydziału Grafiki na ASP w Warszawie, gdzie dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Ilustracji u Prof. Zygmunta Januszewskiego (2008). Stypendystka MNiSW. Dzięki wsparciu Ambasady Polski w Portugalii, w marcu 2014 odbyła się wystawa prac artystki w Lizbonie. W czerwcu 2013 reprezentowała Polskę na IV Międzynarodowych Targach Sztuki - „ARTVILNUS’13” w Wilnie. Pretendowała do Nagrody Najlepszego Artysty Zagranicznego. Pod kuratelą Kamy Zbolarskiej w Galerii (-1) PKOL w lipcu 2012 odbyła się wystawa, w której Pietrzykowska prezentowała cykle malarskie, które powstawały od 2009 r. Prace Agi Pietrzykowskiej prezentowane były na kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych wraz z dziełami znakomitych artystów takich jak: Jan Tarasin, Tadeusz Dominik, Rado- sław Szaybo, Waldemar Świeży, Jan Sawka.