Regaty rozegrane zostaną zgodnie z przepisami klasowymi IODA, przepisami Polskiego Związki Żeglarskiego oraz instrukcją żeglugi. Wszyscy zawodnicy muszą mieć aktualne badania lekarskie, polisę OC oraz certyfikaty łodzi.
Zgłoszenia do regat przyjmowane będą w biurze na przystani przy ul. Promowej w piątek w godz. 19-19.30 oraz w sobotę w godz. 8.30-10. Wpisowe wynosi 40 zł od łodzi.
Organizatorzy przewidują rozegranie siedmiu wyścigów. Regaty rozpoczną się w sobotę, 18 lipca, o godz. 10.50. Wyścigi wystartują przed godz. 12. Popołudnie i wieczór obfitować będą w atrakcje - będą szanty, występy artystyczne, ognisko. W niedzielę starty zaplanowano od godz. 10.30. O godz. 15.30 regaty zostaną zakończone. Zwycięzcy otrzymają puchary, dyplomy i upominki. Regaty nie wpłyną na rejsy Koszałka.
Rywalizacja toczyć się będzie w następujących klasach:
Optymist (ang. Optimist) – najmniejsza monotypowa międzynarodowa klasa jachtów, przeznaczona dla dzieci i młodzieży do 15 lat. Jest to łódka regatowa (nie należy do najwygodniejszych). Jej kokpit zajmuje połowę jachtu. Łódka wykonana jest zazwyczaj z włókna szklanego, choć zdarzają się drewniane kadłuby.
Europa – jednoosobowa klasa łodzi żaglowej. Zaprojektowana w roku 1960, jako jeden z typów łodzi spełniających przepisy klasy Moth, dlatego była początkowo znana jako "Moth-Europe". Konstruktor: Alois Roland (Belgia). W latach 1992-2004 klasa olimpijska dla kobiet.
Laser 4,7 - klasa międzynarodowa, przeznaczona dla dzieci od lat 12, o tym samym kadłubie co Laser Standard, lecz o niższym maszcie i żaglu o najmniejszej z serii powierzchni (4,7 m²), co umożliwia żeglowanie regatowe młodszym i lżejszym zawodnikom.
ISA407 – klasa niewielkich jachtów regatowych produkcji polskiej. Jednostki klasy regatowej 407 są większe od jachtów międzynarodowej klasy Optimist i są bez ograniczeń wiekowych. Kadłub wykonany jest całkowicie z materiałów poliestrowych.